کارت های اعتباری، انواع و کاربردهای آن

کارت های اعتباری، انواع و کاربردهای آن

کارت اعتباری نوعی پل ارتباطی بین مشتریان و فروشگاه‌ها در دنیای دیجیتال است. کارت اعتباری یک نوع کارت پرداخت الکترونیکی است که بر روی PVC یا پلاستیک چاپ می‌شود.

* کارت اعتباری

کارت اعتباری یک نوع پل ارتباطی بین مشتریان و فروشگاه‌ها در دنیای دیجیتال است که نشان‌دهنده میزان اعتبار مشتریان می‌باشد. از طرفی فروشگاه‌های واقعی یا مجازی می‌توانند با پشتوانه همین اعتبار، به مشتریان اجازه خرید ‌دهند.

کارت اعتباری یک نوع کارت پرداخت الکترونیکی است  که بر روی PVC یا پلاستیک چاپ می‌شوند و می‌توان به‌اندازه دلخواه در آنها اعتبار ایجاد کرد. طرح و اندازه کارت اعتباری تابع نظر مشتریان و در طرح‌ها و رنگ‌های مختلفی ساخته می‌شوند.

کارت اعتباری توسط مؤسسات مالی و یا بانک‌ها و به درخواست مشتریان صادر می‌شود که در این صورت شخص خریدار نه‌تنها نیاز به مراجعه حضوری ندارد و می‌تواند به‌صورت الکترونیکی خرید خود را انجام دهد، بلکه در انواع خاصی از آنها می‌توان بدون پرداخت پول در لحظه اقدام به خرید کرد.

این   کارت‌ها حاوی اطلاعات هویتی شخص دارنده هستند  و به هنگام استفاده از آنها باید رمز عبور به سیستم داده شود. کارت‌های اعتباری از درصد اطمینان بالایی برخوردار هستند و معمولاً بر روی آنها از یک رمز 16 رقمی استفاده می‌شود.کارت اعتباری قابلیت نقل‌وانتقال پول به‌صورت الکترونیکی را دارد و در دستگاه‌های ATMمی‌توان از آنها برای پرداخت قبض و قسط استفاده کرد.

* انواع کارت‌های اعتباری

کارت‌های اعتباری با توجه به نیاز مشتریان و همچنین میزان اعتبار آنها نزد بانک‌ها و مؤسسات مالی به سه نوع مختلف دسته‌بندی می‌شوند که هر کدام از آنها کاربرد خاص خود را دارد.

1.کارت اعتباری کسب‌وکار (credit card)

این نوع از کارت اعتباری بیشتر مختص به انجام کسب‌وکارهای بزرگ و بین‌المللی و همچنین تجار است که فقط برای اهداف تجاری مناسب هستند. استفاده از این کارت‌ها در سال‌های اخیر بسیار افزایش یافته است و بیشتر مؤسسات تجاری بین‌المللی معاملات خود را به کمک این کارت‌ها انجام می‌دهند.

کارت اعتباری کسب‌وکار تا میزان معینی اعتبار قابل استفاده است و این میزان قبلاً با توجه به سرمایه کسب‌وکار و اعتماد به وجود آمده توسطان تعیین می‌شود. البته این نوع از کارت اعتباری نیاز به داشتن پول بر رویان نیست و مشتری می‌تواند صرفاً از اعتبار آن برای خرید استفاده کند و بعداً از طریق تعامل با بانک کارت خود را شارژ نماید.

این کارت‌ها توسط مؤسسات معتبر مالی آمریکا مانند Express, Visa و MasterCardصادر می‌شوند و می‌توان از اعتبار آنها در معاملات استفاده کرد.

2.کارت اعتباری بدهکار

اعتبار این نوع از کارت اعتباری تابع میزان اعتبار موجود در حساب طرف است که مشتری فقط می‌تواند به‌اندازه موجودی حساب خود از آن برداشت کند. این کارت اعتباری توسط بانک و مؤسسات مالی برای همه مشتریان صادر می‌شود و هیچ‌وجه تمایزی بین مشتریان قائل نمی‌شود.

درواقع هدف از صدور این نوع کارت اعتباری، دسترسی آسان مشتریان به منابع مالی خود، انجام تراکنش‌های مالی بدون نیاز به مراجعه حضوری (به کمک عابر بانک و آنلاین)، کاهش مراجعات مشتریان به بانک و سرعت در تراکنش‌های مالی است و مشتریان می‌توانند با گذر از مراحل تأیید هویت، از منابع مالی خود استفاده کنند.

کارت اعتباری بدهکار قابل شارژ می‌باشد و مشتری باید قبل از استفاده، طی یک قرارداد مشخص، به استفاده قانونی از کارت متعهد شود. در مقابل هم بانک متعهد می‌شود که دسترسی مشتری به منابع مالی را آسان کند و شرایط برداشت ایمن را برای مشتری فراهم سازد.

3.کارت اعتباری پیش‌ پرداخت

کارت اعتباری پیش‌پرداخت در حقیقت یک  کارت اعتباری  واقعی نیست و اعتبار مشتری تابع موجودی حساب خود شخص است. دارنده کارت صرفاً با توجه به میزان پولی که هزینه می‌کند و میزان پولی که توسط والدین یا کارفرما در نظر گرفته‌اند، می‌تواند از آن استفاده کند.

این نوع از کارت اعتباری، ظاهری همانند سایر کارت‌های اعتباری دارد و دارای رمز است، و می‌توان آن را به افرادی که به سن قانونی نرسیده‌اند داد؛ این در حالی است که سایر انواع کارت­های اعتباری قابل صدور برای افراد زیر سن قانونی نیستند.

اگرچه انواع قابل شارژ از آنها نیز وجود دارد، اما کارت اعتباری پیش‌پرداخت عمدتاً غیرقابل شارژ هستند و بعد از استفاده قابل شارژ مجدد نیستند.  کارت‌های بانکی  هدیه و کارت تلفن نمونه‌هایی از این کارت هستند که به‌طور وسیعی مورد استفاده قرار می‌گیرند.

* کاربردهای کارت اعتباری

کارت اعتباری از کاربردهای بسیاری دارد، که برخی از آنها به سود مشتریان و برخی از آنها به سود صادرکننده کارت می‌باشد. این کارت‌ها در موارد زیر کاربرد دارند:

1.قابلیت چاپ موارد دلخواه

با توجه به اینکه کارت‌های اعتباری بر روی پلاستیک و PVC چاپ می‌شوند می‌توان از طرح‌های مختلف بر روی آنها استفاده کرد. این کارت‌ها به‌صورت دائمی به همراه افراد هستند بنابراین ظاهر زیبا می‌تواند به جذب مشتریان بیشتر کمک کند و از طرفی مشتری نیز نسبت به آنها دلزده نشود.

2.قابلیت خرید آنلاین

 کارت‌های اعتباری دارای رمز و اطلاعات هویتی هستند، بنابراین مشتری می‌تواند به‌راحتی به استفاده از درگاه پرداخت الکترونیک اقدام به خرید آنلاین کند. همچنین افراد دارای کارت اعتباری نیازی به همراه داشتن پول نقد و ارز ندارند و در این صورت امنیت اشخاص نیز تأمین می‌شود.

1.قابلیت انجام تراکنش غیرحضوری و پرداخت قبض

2.قابلیت استفاده از اعتبار بدون داشتن پول در حساب

3.استفاده به‌عنوان هدیه

4.قابلیت شخصی‌سازی و بالا بردن امنیت


مشاوره و سفارشات

 


نظرات بینندگان

هنوز نظری ثبت نگردیده است. شما اولین نفری باشید که نظر می دهید

ضمن تشکر از شما، نظر شما با موفقیت ثبت شد. بعد از تایید همکاران نظر شما قابل مشاهده خواهد بود.
ارسال پیام شما با مشکلی مواجه شده است، لطفا بعدا تلاش نمایید