نحوه ساخت کارت شناسایی در منزل

نحوه ساخت کارت شناسایی در منزل

کارت شناسایی جهت شناسایی افراد استفاده می شود.می توانید کارت شناسایی خودتان را در منزل درست نمایید.مراحل ساخت و چاپ کارت شناسایی به شرح ذیل است.

اگر به گذشته خود نگاه کنید، متوجه خواهید شد که همه کارت‌های شناسایی که برای شما صادر شده‌اند، یا از طرف دولت بوده‌اند، یا از طرف شرکت محل کار، یا از طرف مقامات شهری. این کارت‌های شناسایی باوجوداینکه اعتبار کافی دارند و در بسیاری از سیستم‌های کنترل دسترسی و کنترل تردد مورد تأیید قرار می‌گیرند، اما طراحی آنها مطابق با سلیقه شما نیست و همیشه ایراداتی به طراحی و مواد آنها وجود داشته است.
البته برخی از شرکت‌ها خلاقیت بیشتری در طراحی و ساخت کارت‌های خود به خرج داده‌اند و سعی می‌کنند کارکنان را در طراحی  کارت شناسایی  خود دخالت دهند. به‌عنوان‌مثال، برخی کارت‌های خلاقانه وجود دارند که شکلی انتزاعی دارند و با توجه به حرفه شخص طراحی می‌شوند، مانند کارت شناسایی شبیه به دندان برای دندان‌پزشکان.

کارت شناسایی
برخی دیگر از شرکت‌ها ترجیح می‌دهند که   طرح اولیه کارت شناسایی  را خود شخص طراحی کند و درنهایت برخی اصلاحیه بر روی آن انجام دهند. اگرچه این کار خلاقیت کارکنان را شکوفا می‌سازد، اما محدودیت‌های اعمالی ممکن است آنها را تحت‌فشار بگذارد.

بنابراین، در این قسمت ما سعی می‌کنیم نحوه ساخت کارت شناسایی در منزل را در طی سه مرحله به شما نشان دهیم و گزینه‌های مختلفی را به شما معرفی کنیم. برای طراحی و ساخت کارت شناسایی در منزل به یک کامپیوتر با یک نرم‌افزار طراحی، یک دستگاه لمینیت کننده و یک خط اینترنت احتیاج دارید.


*گام اول: طراحی قسمت جلوی کارت شناسایی

قبل از شروع طراحی قسمت جلوی کارت شناسایی باید به چند نکته توجه داشته باشید؛ قدم اول همیشه سخت است و با تمرین می‌توانید کارت باکیفیت بسازید؛ پشتکار بسیار مهم است؛ اطلاعات واقعی خود را بنویسید؛ از نوشتن اطلاعات غیرضروری بپرهیزید، بیننده کارت را گیج نکنید؛ اطلاعات را به‌صورت مختصر، مفید، واضح و خوانا ارائه دهید.
مهم‌ترین چیزی که مانع از معرفی شما به‌عنوان جاعل  کارت شناسایی  می‌شود، معرفی خود با اطلاعات کامل و صحیح است. اصولاً اطلاعاتی مانند نام و نام خانوادگی، شماره ملی یا شماره پرسنلی، تاریخ تولد، حرفه و اطلاعاتی ازاین‌دست در کارت‌های شناسایی آورده می‌شود که شما می‌توانید الگوی خود را طراحی کرده و اطلاعات را از کارت ملی یا کارت پایان خدمت خود دریافت کنید و بنویسید.
بخش مهم دیگر در قسمت  جلوی کارت شناسایی مربوط به عکس شخص  است. عکس‌های پرسنلی در جهت مستقیم، با شفافیت و وضوح بالا، بدون عینک یا آرایش، و تغییر خاصی هستند و باید چهره فرد را به‌طور کامل و واضح نشان دهند. توجه داشته باشید که پیچیدگی زیادی در تصویر خود ایجاد نکنید که مشکل شما بیشتر نشود.
نکته سوم به تصویر زمینه کارت شناسایی برمی‌گردد. اگر قصد دارید که کارت خود را به مبادی رسمی نشان دهید، از زمینه‌های سفید با طراحی ساده استفاده کنید و از طرح‌های شلوغ و گیج‌کننده بپرهیزید. برای دسترسی به تصویر زمینه دلخواه خود می‌توانید از فتوشاپ کمک بگیرید یا از اینترنت دانلود کنید.
سایر قسمت‌های جلوی کارت تابع سلیقه شماست و می‌توانید اطلاعات یا تصاویر بیشتری استفاده کنید؛ اما توجه داشته باشید که از الگوی خاصی مانند کارت ملی پیروی کنید و چندان به سمت حاشیه نروید.

کارت ملی هوشمند

*گام دوم: طراحی قسمت پشت کارت شناسایی

طراحی پشت کارت شناسایی بسیار سرگرم‌کننده‌تر از قسمت جلویی آن است و حتی ممکن است هنگام طراحی قسمت پشتی آن بارها به خودتان بخندید. شاید برای شما هم اتفاق افتاده باشد، هنگامی‌که به یک محیط اداری یا سازمان وارد می‌شوید، شخص کنترل‌کننده صرفاً اطلاعات قسمت جلویی کارت را چک می‌کند و فقط در موارد نادر به پشت کارت نگاه می‌کنند. بااین‌وجود شما برخی قسمت‌های معمولی را در پشت کارت خود قرار دهید.
اگر به پشت کارت ملی یا   کارت دانشجویی  خود نگاهی بیندازید متوجه یک نوار سیاه‌رنگ خواهید شد. اگرچه این نوار سیاه‌رنگ در اصل معرف نوار مغناطیسی HiCo است اما شما فقط به‌صورت ظاهری تصویر آن را قرار دهید. اگر به دستگاه مجهز دسترسی دارید می‌توانید نوار مغناطیسی و حتی تراشه نیز برای کارت خود قرار دهید!
قسمت دیگری که در همه کارت‌های شناسایی دیده می‌شود، بارکد است. برای گذاشتن بارکد در پشت کارت شناسایی خود می‌توانید از نعمت اینترنت بهره برده و یک بارکد متناسب با کارت خود انتخاب کنید. البته بارکد را هم می‌توانید به کمک پرینترهای پیشرفته ایجاد کنید!
برای پر کردن فضای پشت کارت می‌توانید آدرس یا شماره تلفن اضطراری خود را قرار دهید و اطلاعاتی مثل گروه خونی یا وضعیت خدمت نیز می‌تواند مناسب باشد. البته برای بالا بردن درصد اطمینان و کیفیت کارت شناسایی توصیه می‌شود که شماره ملی یا کد پرسنلی خود را مجدداً در پشت کارت وارد کنید.
پشت کارت ملی هوشمند

*گام سوم: چاپ کارت شناسایی و لمینیت کردن آن

اکنون که کارت شناسایی خود را طراحی کرده‌اید و قسمت‌های دلخواه را به آن اضافه کرده‌اید، باید آن را چاپ کرده و کارهای نهایی را بر روی آن انجام دهید. یکی از پارامترهای مهم در چاپ و طراحی، تناسب بین اندازه تصویر و اندازه کارت است. اگر تصویر طراحی شده سایز بزرگ‌تر یا کوچک‌تری داشته باشد، مطمئناً کیفیت کارت پایین آمده و به‌هیچ‌وجه قابل‌قبول نیست.
چاپ کارت شناسایی می‌تواند بر روی مواد مختلفی انجام شود و انتخاب نوع کارت و نوع پرینتر آن با توجه به میزان بودجه شما صورت می‌گیرد. اگر قصد هزینه دارید بهتر است که از کارت‌های PVC استفاده کنید، اما اگر کارت شناسایی خود را برای مدت محدود در نظر گرفته‌اید و مایل به استفاده طولانی‌مدت از آن نیستید می‌توانید از کارت‌های کاغذی استفاده کنید.
مرحله آخر   ساخت کارت شناسایی به لمینیت کردن آن برمی‌گردد . با توجه به اینکه کارت شناسایی شما نیازی به اسکن ندارد، بهتر است یک لایه لمینیت بر روی آن قرار دهید، که هم طول عمر کارت بیشتر می‌شود و هم جلوه گرافیکی کارت شناسایی بهتر می‌شود. توجه داشته باشید که لایه لمینیت عموماً حرارتی هستند و هنگام استفاده از آنها جنس کارت شناسایی خود را مدنظر قرار دهید.
لازم به ذکر است که هنگام طراحی و چاپ کارت شناسایی در منزل نسبت به مقامات دولتی و افراد مقابل خود احساس مسئولیت داشته باشید و از این شیوه برای تقلب استفاده نکنید، زیرا ممکن است عواقب دردناکی برای شما داشته باشد. این شیوه صرفاً برای بالا بردن خلاقیت و استفاده از کارت شناسایی خودساخته توصیه می‌شود و هنگام استفاده از آنها، نوع کارت را برای شخص مقابل شرح دهید

مشاوره و سفارشات

  

 


نظرات بینندگان

هنوز نظری ثبت نگردیده است. شما اولین نفری باشید که نظر می دهید

ضمن تشکر از شما، نظر شما با موفقیت ثبت شد. بعد از تایید همکاران نظر شما قابل مشاهده خواهد بود.
ارسال پیام شما با مشکلی مواجه شده است، لطفا بعدا تلاش نمایید