تگ HF و UHF مخصوص فلز

تگ HF و UHF مخصوص فلز

تگ HF و UHF دو نوع خاص از تگ های RFID هستند که برای فلزات استفاده می شوند و کارایی آنها در ردیابی اموال و کنترل دارایی انبارها بسیار چشمگیر است.

تگ‌های  HF و UHF از تکنولوژی RFID از تجهیزات پیشرفته‌ای هستند که با پیشرفت علم به صنایع مختلف وارد شده‌اند و صنعت فلز یکی از این صنایع مهم است که تگ‌های HF و UHF را برای پیگیری و ردیابی اموال استفاده می‌کنند. تگ‌های RFIDقابلیت‌های مختلفی دارند، می‌توانند اطلاعات دلخواه را ذخیره کنند، از فواصل مختلف توسط دستگاه گیرنده خوانده می‌شوند، استحکام مکانیکی بالایی دارند و در شرایط آب و هوایی مختلف استفاده می‌شوند. بنابراین، مبادی صنعت فلزات و آهن می‌توانند با خیال راحت از تگ HF و UHF مخصوص فلزات استفاده کنند.

امروزه صنعت آهن و فلزات طوری است که در همه دنیا از آن استفاده می‌شود، از طرفی برخی کشورهای بزرگ مانند چین، هند، آمریکا و ژاپن تولیدکنندگان اصلی محصولات فلزی هستند و باید آنها را به سایر کشورها صادر کنند. این موضوع باعث می‌شود کنترل و پیگیری بارهای صادر شده کار بسیار مشکلی باشد و عملاً کنترل لحظه‌ای آن امکان‌پذیر نباشد. اما تکنولوژی RFID بر این مشکل فائق آمده و با طراحی  تگ‌های UHF  مخصوص فلزات امکان کنترل لحظه‌ای محصولات را فراهم آورده است.

از طرف دیگر کنترل ورود آهن و فلز به انبار و همچنین خروجی آنها کاری حساس و طاقت‌فرسا است. همچنین کنترل انسانی اموال می‌تواند منجر به خطای انسانی شود و صدمات زیادی به صاحبان اموال وارد کند. تکنولوژی RFID  و تگ‌های آن به این موضوع نیز ورود کرده و راه‌حل مناسبی برای آن در نظر گرفته‌اند. تگ‌های HF با فرکانس بالای خود شرایطی را فراهم آورده است که امکان کنترل لحظه‌ای اموال را به صاحبان آنها می‌دهد.

*چه صنایعی امکان استفاده از تگ‌های فلزی HF و UHF را دارند؟

از تگ HF و UHF مخصوص فلزات در صنایع مختلفی که با فلزات سروکار دارند می‌توان استفاده کرد. به‌عنوان‌مثال شرکت‌هایی مانند تولیدکنندگان ابزارآلات، سازندگان دستگاه‌های پزشکی و مراقبت‌های پزشکی، تولیدکنندگان لپ‌تاپ و سرورها در فناوری اطلاعات، تولید صنعتی، خطوط لوله نفت و گاز، شناسایی ردیابی وسایل نقلیه و بسیاری دیگر از ابزارهای صنعتی می‌تواند از تگ‌های RFID بهره ببرند.

تگ HF و UHF مخصوص فلز

البته در مواردی که دستگاه نیازی به کنترل از راه دور (مسافت‌های بیش از 100 متر) را ندارند می‌توان از تگ HF مخصوص فلز استفاده کرد، اما اگر دستگاه‌ها یا قطعات به مسافت‌های طولانی فرستاده می‌شوند، تگ‌های UHF برای کنترل لحظه‌ای آنها استفاده می‌شوند. با پیشرفت‌های اخیر در تکنولوژی RFID  ، امکان استفاده از تگ‌های RFID فلزی در محدوده وسیع فراهم شده است.

*تگ‌های فلزی در چه محیطی قابلیت استفاده دارند؟

ازآنجاکه بسیاری از سطوح فلزی در معرض شرایط سخت قرار می‌گیرند، بسیاری از    تگ‌های RFID بر روی فلز    به‌طور خاص طراحی شده‌اند و برای عمل در برابر شرایط سخت و خشن ساخته شده‌اند. تگ‌های HF نیازی به فرستادن امواج مغناطیسی به مسافت‌های طولانی ندارند و به همین دلیل در پوشش‌های بسیار محکم قرار می‌گیرند که آنها را در برابر شرایط سخت محافظت می‌کند.

تگ های کاغذی

توجه داشته باشید که در تگ‌های UHF مخصوص فلزات از یک باطری به‌عنوان منبع تغذیه و یک انتقال‌دهنده استفاده می‌شود، درنتیجه در فرایند انتقال داده آن خللی وارد نمی‌شود. از طرفی وجود یک لایه محکم مانع از تخریب آن در شرایط سخت می‌شود.

*انواع تگ‌های RFID فلزی و اتصال آن به سطوح مختلف

تگ‌های RFID فلزی از لحاظ ساختار فیزیکی به 3 دسته کلی دسته‌بندی می‌شوند و هرکدام از آنها به یک شکل خاص به سطح چسبیده می‌شود. با توجه به اینکه فلزات ممکن است سخت یا منعطف باشند، می‌توان از تگ‌های فلزی سخت، تگ‌های فلزی قابل جاسازی و تگ‌های فلزی قابل چاپ استفاده کرد.

تگ‌های RFIDفلزی سخت:

این تگ‌ها انعطاف خاصی ندارند و در صورت اعمال فشار زیاد یا خم شدن دچار شکستگی می‌شوند. به همین دلیل از این تگ‌ها در سازه‌های آهنی بزرگ بدون انعطاف استفاده می‌شود. تگ‌های HF و UHF مخصوص فلزات سخت را می‌توان بر روی تیرآهن، ریل قطار، کانتینرها و لوله‌های بزرگ استفاده کرد و برای نصب آن باید از پیچ و مهره یا دستگاه پرچ بهره برد.

تگ‌های RFID فلزی قابل جاسازی:

این تگ‌ها در سایز کوچک و به صورت دانه‌های نسبتاً کوچک تولید می‌شوند که در درون تجهیزات و قطعات فلزی قرار داده می‌شوند. به‌عنوان‌مثال در تجهیزاتی مانند لپ‌تاپ یا گوشی‌های هوشمند،  تگ‌های HF و UHF مخصوص فلزات  قابل جاسازی در بخشی از دستگاه قرار داده می‌شود و می‌توان به کمک گیرنده اطلاعات آن را دریافت کرد.

تگ RFID مخصوص جاسازی

با توجه به اینکه امروزه تجهیزاتی مانند لپ‌تاپ‌ها و گوشی‌های هوشمند گم یا دزدیده می‌شوند، استفاده از تگ‌های HF و UHF مخصوص فلزات بهترین راهکار برای پیدا کردن آنهاست و به‌راحتی می‌توان آنها را ردیابی کرد.

تگ‌های RFIDفلزی قابل پرینت:

این تگ‌ها به صورت برچسب‌های نازکی هستند که از قبل آماده شده‌اند و به قطعه مورد نظر می‌چسبد. این تگ‌ها نسبت به سایر انواع تگ‌های فلزی ارزان‌تر هستند، اما استحکام مکانیکی کمتری دارند.

مشاوره و سفارشات

 


نظرات بینندگان

هنوز نظری ثبت نگردیده است. شما اولین نفری باشید که نظر می دهید

ضمن تشکر از شما، نظر شما با موفقیت ثبت شد. بعد از تایید همکاران نظر شما قابل مشاهده خواهد بود.
ارسال پیام شما با مشکلی مواجه شده است، لطفا بعدا تلاش نمایید