کارت تردد چیست و چگونه کار می‌کند

کارت تردد چیست و چگونه کار می‌کند

کارت تردد بخش مهم و حیاتی در کنترل امنیت ساختمان برعهده دارد و امروزه انواع مختلفی از کارت تردد وجود دارد. کارت تردد RFID نمونه بارز و معروف از این کارت هستند.

 کارت تردد با عناوین مختلفی شناخته می‌شود و از آن‌ها به‌عنوان 1.کارت‌های مجاورتی، 2.کارت‌های کشیدنی، 3.کارت‌های مغناطیسی و 4.کارت‌های هوشمند یاد می‌شود. انتخاب عنوان برای این کارت‌ها به کاربرد آنها بستگی دارد هر چه این کاربرد هوشمندتر و پیشرفته‌تر باشد، عنوانی که برای آن انتخاب می‌شود ممکن است پیچیده‌تر باشد. نسل اول کارت‌های تردد به‌راحتی هک می‌شوند و حتی برخی دستگاه‌های ده دلاری نیز می‌توانستند به‌راحتی به آنها صدمه بزنند. اما با پیشرفت تکنولوژی و استفاده از روش‌های هوشمند، امروزهکارت ترددکارت تردد کارت ترددبه عنوان یک وسیله پرکاربرد در کنترل تردد و تأمین امنیت یک مکان امنیتی شناخته می‌شود.

 کارت تردد ممکن است حتی با توجه به جنس آن نیز عناوین مختلفی داشته باشد. به‌عنوان‌مثال، کارت‌های PVCنمونه‌هایی از این کارت‌ها هستند که تنها به خاطر جنس پلاستیکی آنها با این عنوان شناخته می‌شوند.این در حالی است که سایر انواع کارت‌ها با توجه به شکلی که دارند ممکن است اسم متفاوتی داشته باشد؛ فوب های دیجیتالی و مچ‌بندهای مغناطیسی دو نوع دیگر از این کارت ترددها هستند که امروزه استفاده از آن نسبت به کارت تردد، آسان‌تر است. درواقع حمل این دو نوع وسیله دیجیتالی از کارت‌های هوشمند راحت‌تر بوده و استفاده از آن‌ها نیز زمان کمتری از کاربر تلف می‌کند.

بنابراین، ما در این مطلب قصد داریم انواع رایج کارت تردد معرفی کنیم و نحوه استفاده از آن را شرح دهید. در مطالب بعدی به معرفی کاملی از فوب دیجیتالی و مچ بند مغناطیسی خواهیم پرداخت. با ما همراه باشید!
کارت تردد

 *کارت تردد چیست؟

کارت تردد یک قطعه امنیتی است که با استفاده از قفل‌های دیجیتال به تیم‌های حراستی و امنیتی یک شرکت کمک می‌کند که به‌راحتی بتوانند کنترل تردد و کنترل دسترسی در بخش‌های مختلف را در اختیار بگیرند. کارت تردد به یک دستگاه کارت‌خوان یا به‌اصطلاح همان قفل دیجیتال نیاز دارد تا بتوانند علائم امنیتی را با آن به اشتراک بگذارند. امروزه انواع مختلفی از این کارتخوان­ ها ساخته شده‌اند که به کارت‌های مختلفی عکس‌العمل نشان می‌دهند و همین موضوع باعث گستردگی استفاده از آنها شده است. با استفاده از یک کارت تردد، کاربران نیازی به حمل کلیدهای فلزی یا سنتی نخواهند داشت و تنها با اسکن کارت خود می‌توانند در مورد نظر را باز کند.

کارت تردد چیست؟

درواقع اگر بخواهیم کارت تردد را با کلیدهای معمولی مقایسه کنیم باید اعتراف کنیم که بین این دو و نحوه عملکرد آنها تفاوت چندانی وجود ندارد و تنها در روش کاری که انجام می‌دهند متفاوت هستند. یک کلید مکانیکی یا فلزی دارای دندانه‌هایی است که این دندانه‌ها با مهره‌های داخل قفل همخوانی داشته از طریق مطابقت با این اهرم‌ها می‌توانند قفل را باز کند.

این در حالی است که کارت تردد دارای یک بخش هوشمند است که می‌توانند اطلاعات را ذخیره کنند. اطلاعات ذخیره شده بر روی این کارت‌ها با اطلاعات موجود در دستگاه کارت‌خوان مطابقت داشته و زمانی که کارت تردد به دستگاه کارت‌خوان نزدیک می‌شود، دستگاه اطلاعات آن را تأیید کرده و در صورت لزوم قفل مورد نظر را باز می‌کند. اگرچه انواع دیگری از کارت‌های تردد  انواع دیگری از کارت‌های تردد  انواع دیگری از کارت‌های تردد و دستگاه‌های کارت‌خوان نیز وجود دارد اما رایج‌ترین آنها از همین روش استفاده می‌کنند.

* یک کارت تردد چگونه عمل می‌کند؟

 کارت تردد از دو قسمت فیزیکی و هوشمند تشکیل شده است. بخشی فیزیکی آن همان قسمت پلاستیکی است که وظیفه نگهداری از قسمت هوشمند را بر عهده داشته و در سایزهای مختلفی ساخته می‌شود. این بخش پلاستیکی می‌تواند اندازه‌های مختلف، رنگ‌های مختلف، و حتی شکل‌های مختلف نیز داشته باشد. برای برخی از آنها استانداردهای وجود دارد که کارت تردد را نیز با توجه به همین استانداردها دسته‌بندی می‌کنند. به‌عنوان‌مثال، اندازه CR80 یک اندازه استاندارد در کارت‌های هوشمند و کارت‌های بانکی است که در همه خودپردازهای بانک‌ها کاربرد دارد. البته این بخش فیزیکی از کارت تردد کاربرد چندانی ندارد و بیشتر به عنوان یک مشخصه برای دسته‌بندی آنها شناخته می‌شود.

یک کارت تردد چگونه عمل می‌کند؟

 بخش هوشمند یا بخش دیجیتالی اصلی‌ترین قسمت یککارت ترددکارت تردد کارت تردداست که عملکرد کارت به نحوه عملکرد آن بستگی دارد. این بخش هوشمند ممکن است یک تراشه، یک هولوگرام و یا یک نوار مغناطیسی باشد که هرکدام از آنها می‌توانند اطلاعات مختلفی را نگه دارند. با توجه به تجهیزاتی که در این کارت‌ها استفاده شده است، عملکرد کارت نیز متفاوت است. به‌عنوان‌مثال، تراشه‌های دیجیتالی دارای حافظه بوده که هرکدام از آن‌ها می‌توانند حجم مختلفی از اطلاعات را در خود جای دهند. بنابراین کاربر با توجه به اطلاعاتی که بر روی کارت خود دارد به‌راحتی امکان تردد در قسمت‌های مختلف را خواهد داشت.

* مزایای استفاده از کارت تردد

1.کارت‌های تردد رفت و آمد را سریع‌تر می‌کنند؛

2.کارت‌های تردد امنیت یک شرکت را بالا می‌برند؛

3.کارت‌های تردد به آسانی و از فواصل مختلف فعال می‌شود؛

4.کارت‌های تردد حجم‌های متفاوتی از اطلاعات را نگه می‌دارند؛

5.امکان هک کردن کارت‌های تردد بسیار پایین است؛

6.امنیت اطلاعات در این کارت‌ها بالاست؛

7.شخص دارنده کارت نیازی به حفظ کردن رمز ورود و یا اطلاعات شخصی ندارد.

مزایای استفاده از کارت تردد

* معایب استفاده از کارت تردد

1.امکان گم شدن کارت تردد وجود دارد؛

2.شخص دارنده کارت ممکن است آن را در جاهای مختلف فراموش کنند؛

3.در شرکت‌های بزرگ امکان سوء استفاده و تخلف از این کارت‌ها وجود دارد؛

4.بدون استفاده از راه‌های پشتیبانی نمی‌توان ثابت کرد که شخص استفاده کننده از کارت همان شخص دارنده کارت است.

 باوجوداینکه معایب مختلفی در مورد استفاده از کارت‌های تردد عنوان شده است، اما با توجه به تلاش‌هایی که شرکت‌های معروف در زمینه تولید کارت‌های هوشمند، مانند شرکت مایفر، انجام داده‌اند امروز سطح امنیتی کارت‌ها بسیار بالا رفته و نمونه‌های مختلفی از آنها به بازار عرضه می‌شود. یکی از این کارت‌ها و معروف‌ترین آن‌ها کارت‌های تردد RFID هستند که در بخش‌های مختلف به صورت تماسی و غیر تماسی به کار گرفته می‌شوند.

* کارت تردد RFIDچیست؟

کارت تردد RFID یک نوع خاص از کارت‌های هوشمند کارت تردد RFID یک نوع خاص از کارت‌های هوشمند کارت تردد RFID یک نوع خاص از کارت‌های هوشمندهستند که از طریق امواج رادیویی عمل کرده و ارتباط آنها با دستگاه کارت‌خوان به کمک همین امواج رادیویی و مغناطیسی صورت می‌گیرد. سابقه استفاده از این کارت‌ها به سالیان خیلی دور برنمی‌گردد و در چند سال اخیر کاربرد آنها روند رو به رشدی داشته است. درواقع عنوان این کارت‌ها از ارتباط رادیو فرکانسی برگرفته شده است که با توجه به نوع قسمت الکترونیکی که در کارت استفاده شده است ممکن است تماس و یا غیر تماسی باشد. در بیشتر موارد کارت ترددRFID به صورت تماسی هستند که فرد از فاصله نزدیک کارت خود را به دستگاه چسبانده و اطلاعات خود را با دستگاه به اشتراک می‌گذارد.

کارت تردد RFID چیست؟

 نوعی دیگر از این کارت‌ها، کارت‌های غیر تماسی هستند که تراشه الکترونیکی آنها از نوع UHF بوده و با امواج با فرکانس بالا ارتباط خود را با دستگاه برقرار می‌کند. فرکانس بسیار بالا در این کارت‌ها باعث می‌شود که ارتباط کارت و دستگاه کارت‌خوان با سرعت بسیار بیشتری نسبت به حالت معمول خود صورت گیرد و کاربر نیازی نیست که به دستگاه نزدیک شود. این کارت‌ها نسبت به کارت‌های معمولی اندازه‌های بزرگتری دارند و معمولاً در آنها از باتری‌های پشتیبان استفاده می‌شود. این باتری‌ها انرژی لازم برای برقراری ارتباط بین کارت و دستگاه کارت‌خوان فراهم می‌کند. البته این کارت‌ها نیز به دو نوع فعال و غیرفعال دسته‌بندی می‌شوند که نوع غیرفعال آن انرژی مورد نظر خود را از دستگاه فرستنده دریافت می‌کنند و نیازی به استفاده از باتری ندارد.

* کارت تردد RFIDچگونه عمل می‌کند

کارت‌های ترددRFID انواع مختلفی دارند و در هرکدام از آنها یک نوع آنتن خاص به کار گرفته شده است. به‌عنوان‌مثال، در کارت‌های غیرفعال تنها سه قسمت دیده می‌شود: آنتن، حافظه و یک مدار یکپارچه. حافظه کارت وظیفه نگهداری از اطلاعات و ذخیره کردن آنها را بر عهده دارد. درج اطلاعات بر روی این کارت‌ها با استفاده از دستگاه کارت‌خوان صورت می‌گیرد و قبل از استفاده کلیه اطلاعات مورد نیاز برای تشخیص هویت فرد مانند شماره پرسنلی، شماره ملی، اطلاعاتی مانند شکل ظاهری فرد و سایر اطلاعات مورد نیاز بر روی کارت ذخیره می‌شود. کارت‌های غیرفعال نیازی به باتری ندارند و انرژی مورد نیاز خود را از طریق امواج رادیو فرکانسی از دستگاه فرستنده دریافت می‌کند.

کارت تردد RFID چگونه عمل می‌کند

 این در حالی است که کارت تردد فعال از امواج قوی‌تری برخوردار بوده و برای برقراری ارتباط نیاز به باتری دارد. این باتری به آنها کمک می‌کنند که از فواصل دور امکان ارسال اطلاعات را داشته باشند و فرد بدون اینکه به دستگاه کارت‌خوان نزدیک شود عملیات تشخیص هویت خود را انجام دهد. استفاده از باتری در این نوع کارت‌ها باعث می‌شود که حجم آنها نسبت به کارت‌های معمولی بزرگتر شده و فرد برای حمل آن به روش‌های مختلفی متوسل شود.

استفاده از کارت تردد انواع مختلف نیاز به آشنایی بیشتر دارد و هرچه اطلاعات ما از آنها بیشتر باشد، برقراری امنیت ساده‌تر بوده و امکان کنترل تردد و کنترل دسترسی افراد بیشتری وجود دارد. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد این کارت‌ها و انواعکارت pvcکارت‌های PVCکارت pvcو کارت هوشمند با ما در ارتباط باشید و اطلاعات محصولات ما را از وب‌سایت فرزان کارت آسیا دریافت کنید.
مشاوره و سفارشات

 


نظرات بینندگان

هنوز نظری ثبت نگردیده است. شما اولین نفری باشید که نظر می دهید

ضمن تشکر از شما، نظر شما با موفقیت ثبت شد. بعد از تایید همکاران نظر شما قابل مشاهده خواهد بود.
ارسال پیام شما با مشکلی مواجه شده است، لطفا بعدا تلاش نمایید