همه آنچه در مورد کارت مایفر باید بدانید

همه آنچه در مورد کارت مایفر باید بدانید

اگر می‌خواهید کارت مایفر را بشناسید و پاسخ درستی برای سؤال کارت مایفر چیست داشته باشید، در این مطلب نکاتی در مورد کارت مایفر را ذکر کرده‌ایم.

می‌توانیم از کارت مایفر به عنوان یکی از عوامل اصلی تحول در کنترل تردد و کنترل دسترسی یاد کنیم و آنها را به عنوان اصلی‌ترین ابزار در این حوزه معرفی کنیم. نمونه‌های مختلفی از کارتهای مایفر در سطح جهان تولید می‌شوند که توانایی و قابلیت‌های آن‌ها به هوشمند سازی سیستم‌های مختلف کمک می‌کند. این کارت‌ها، در کنترل تردد، کنترل دسترسی، حضور و غیاب، پرداخت‌های غیر نقدی، تردد در سیستم‌های حمل و نقل عمومی، برقراری امنیت و هوشمند سازی سیستمی کاربرد دارند.

بنابراین، در گروه فرزان کارت آسیا تصمیم گرفتیم که ابتدا کارت مایفر را تعریف کنیم و سپس سایر موارد مربوط به آن را در این مطلب عنوان کنیم.

* کارت مایفر چیست؟

کارت مایفر به کارت‌هایی گفته می‌شود که دارای یک تراشه کوچک بوده و امکان درج اطلاعات بر روی این تراشه و خواندن آنها با استفاده از دستگاه‌های کارت خوان از فاصله دور امکان پذیر است. اصطلاح MIFARE برگرفته از نام تجاری NXP است که در تولید تراشه‌های RFID فعالیت دارد. این نامگذاری به MIkron FARE Collection System اشاره می‌کند که در آن از محصولات مختلفی مانند کارت‌های مایفر، تگ‌های RFID، مچ بندهای مغناطیسی و جاکلیدی‌های دیجیتالی تولید می‌شود.

ویژگی مشترک تمامی این محصولات، خواندن اطلاعات و درج اطلاعات بر روی تراشه آنها از فواصل دورتر از ۱۰ سانتی متر یا ۴ اینچ است. خوشبختانه MIFARE به اندازه کافی کوچک است انعطاف پذیری آن به صورتی است که می‌توان آن را در ابزارها و تجهیزات مختلف مانند کارت مایفر، گوشی‌های هوشمند، و سایر ابزارهای کنترل تردد استفاده کرد.

کارت مایفر چیست؟

در حال حاضر بیش از 1.2 میلیارد نفر بیش از ۷۰ کشور دنیا به سیستم‌های مبتنی بر MIFARE دسترسی دارند که به عنوان با ثبات‌ترین و قابل اعتماد ترین تکنولوژی در دنیا شناخته می‌شوند. جالب است بدانید که تمامی محصولات شرکت مای فر استاندارد بین المللی ISO / IEC 14443 است که امروزه در بیش از 80 درصد از کارتهای هوشمند بدون تماس استفاده می‌شود. این وضعیت باعث شده است که امروزه ایستگاه‌های اتوبوس، ایستگاه مترو، کارت شناسایی کارمندان، کارت عضویت کتابخانه، کارت دانشجویی، کارت‌های وفاداری، کارت تلفن، گذرگاه‌های دسترسی به استادیوم و برخی از تلفن‌های هوشمند از این سیستم بهره ببرند.

* تاریخچه ظهور کارت مایفر

ظهور کارت مایفر به سالهای خیلی قبل بر نمی‌گردد و در واقع یک تکنولوژی پیشرفته و جدید محسوب می‌شود. اولین محصول شرکت مای فر به عنوان اولین حافظه داخلی بدون تماس با قابلیت رمزگذاری در سال ۱۹۹۴ میلادی ساخته شد که با استاندارد ISO / IEC 14443 مطابقت داشت. از این تاریخ به بعد، سازمان‌های دولتی و خصوصی در سراسر جهان از کارت مایفر و تکنولوژی‌های مربوط به آن به عنوان یک پایه برای انواع سیستم‌های کارت هوشمند بدون تماس استفاده می‌کنند. نکته جالب در مورد این تکنولوژی، فعالیت آن به عنوان یک پدیده جهانی است که در حال حاضر طیف وسیعی از کشورهای دنیا را با خود درگیر کرده است.

اما شاید این سؤال برای شما نیز پیش آمده باشد که استاندارد ISO / IEC 14443 یعنی چه؟ این استاندارد یک استاندارد بین المللی است که کارت‌های هوشمند قابل استفاده برای تأیید و هویت و همچنین پروتکل‌های نقل و انتقال اطلاعات در آنها را پوشش می‌دهد. این استاندارد بر پایه ارتباطات میدان نزدیک یا همان Near Field Communication تعریف می‌شود و در حال حاضر نمونه‌های مختلفی از NFC پد در دنیا با استفاده از این استاندارد تولید می‌شود.

* کارت مایفر چگونه تولید می‌شود؟

فرایند تولید کارت مایفر با توجه به نوع آن متفاوت است. به طور کلی از لحاظ ساختاری، کارت مایفر از دو ورقه نازک پلاستیکی یا پی وی سی و یک تراشه کوچک مایفر ساخته شده است. این مدل از کارت‌ها تحت عنوان کارت مایفر ساده شناخته می‌شود. نحوه ساخت کارت‌های ساده بدین صورت است که ابتدا یک لایه پی وی سی قرار داده شده و سپس تراشه مایفر بر روی آن قرار گرفته و در نهایت لایه دیگر پی وی سی بر روی آن قرار داده می‌شود. با اعمال حرارت و فشار، کارت مورد نظر آماده می‌شود.

اما در برخی موارد، کارت‌های مایفر به صورت ترکیبی ساخته می‌شوند و در آنها از نوارهای مغناطیسی استفاده شده تا توانایی آنها را افزایش دهند. کارت ترکیبی مایفر با HiCo و کارت ترکیبی مایکل با LoCo نمونه‌هایی از این کارت‌ها هستند که می‌توانید آنها را در بخشکارتهای ترکیبی کارتهای ترکیبی کارتهای ترکیبیببینید. تفاوت ساخت کارت مایفر ترکیبی با کارت‌های ساده، در قرار دادن یک نوار مغناطیسی نازک در کنار تلاش است که باعث بالا رفتن قابلیت‌ها و توانایی کارت می‌شود.

* کاربردهای کارت مایفر

در بند قبل تقریباً به برخی از کاربردهای کارت مایفر اشاره کردیم که بیشتر شامل اطلاعات کلی و بدون جزئیات بود. کارت‌های مایفر از دسته کارت‌های هوشمند محسوب می‌شوند که در مطالب قبلی(انواع کارت هوشمند موجود در بازار)(انواع کارت هوشمند موجود در بازار)(انواع کارت هوشمند موجود در بازار) آن‌ها را معرفی کردیم. هر کدام از این کارت‌ها در حوزه‌های مختلفی کاربرد دارند که رایج‌ترین آنها عبارتند از:

  • بلیط های حمل و نقل عمومی با استفاده از کارت مایفر برای مسافرت هوشمند: در این روش فرد می‌تواند کلیه کارت‌های مربوط به رزرو بلیط، ورود به خودرو مانند اتوبوس و مترو و همچنین پرداخت‌های مالی را با استفاده از این کارت انجام دهد.
  • استفاده به عنوان کارت دانشجویی و کارت پرسنلی در دانشگاه‌ها: در این حالت اطلاعات هویتی و و تحصیلی فرد بر روی کارت مایفر ذخیره شده و فرد می‌تواند از آن در کتابخانه، در سلف سرویس، در استخر دانشگاه و در سایر قسمت‌ها از آن استفاده کند.
  • استفاده در شرکتهای بزرگ: در این حالت کارت‌های مایفر می‌توانند به عنوان کارت پرسنلی، کارت تردد یا کارت دسترسی به یک بخش در نظر گرفته شوند و فرد با استفاده از آن در شرکت‌های بزرگ به فعالیت بپردازد.
  • استفاده در هتل‌ها: در این حالت یک کارت هوشمند تحت عنوان کارت تردد یا قفل دیجیتالی در اختیار مهمان‌ها قرار می‌گیرد و آنها می‌توانند با استفاده از این کارت، تمامی فعالیت‌های روزانه خود مانند دسترسی به بخش‌های مختلف را انجام دهند.
  • استفاده در استادیوم‌ها و باشگاه‌ها: در این شیوه یک کارت مایفر توسط تیم حراستی در اختیار ورزشکاران یا تماشاگران قرار می‌گیرد آنها می‌توانند با استفاده از آن نسبت به رزرو کردن زمان ورزشگاه یا بلیت بازی‌ها اقدام کنند.

کاربردهای کارت مایفر

* انواع محصولات مایفر در دنیا

سطوح مختلف امنیتی، ظرفیت حافظه و قابلیت‌های کارت مایفر تعیین می‌کند که محصولات این شرکت در چند دسته قرار گیرند. با توجه به محصولاتی که از این شرکت در بازار موجود است، ما چهار دسته MIFARE Ultralight، MIFARE Classic، MIFARE Plus و MIFARE DESFire را در نظر گرفته‌ایم که در ادامه به معرفی تک تک آنها خواهیم پرداخت.

* مایفر اولترالایت (MIFARE Ultralight)

مایفر اولترالایت تنها ۵۱۲ بیت یا همان ۶۴ بایت حافظه دارد و در آنها امنیت رمزنگاری شده وجود ندارد. حافظه‌ی این کارت‌ها به  ۱۶ قسمت ۴ بایتی تقسیم شده است. کارت‌های مایفرتولید شده با این تراشه‌ها بسیار ارزان قیمت هستند و اغلب به عنوان بلیط یک بار مصرف برای رویدادهای مهم مانند جام جهانی فوتبال استفاده می‌شود. تنها ویژگی که در این کارت‌ها وجود دارد، امنیت بر اساس بیت‌های یکبار مصرف است که تنها یکبار می‌توانید اطلاعات آنها را درج و حذف کنیم. البته هنوز هم این اطلاعات شامل رمزنگاری نمی‌شود.

نسل اول این کارتها، از آن زمان تا به حال توسط MIFARE Ultralight EV1 جایگزین شده است. این نسخه EV1 جدیدتر است و کاملاً با تمام سیستم‌های MIFARE Ultralight سازگار است که شامل یک امضای دیجیتال برای اطمینان از اینکه تراشه یک محصول واقعی NXP است.

* مایفر کلاسیک (MIFARE Classic)

کارت مایفر کلاسیک اساس آن فقط یک ابزار ذخیره سازی است که در آن حافظه کارت به بخش‌ها و بلوک‌های مختلف با مکانیزم های امنیتی ساده برای کنترل دسترسی تقسیم شده است. این کارت‌ها مبتنی بر ASIC هستند و قدرت محاسباتی محدود دارند. به لطف قابلیت اطمینان و هزینه کم، این کارت‌ها به طور گسترده‌ای برای کیف پول الکترونیکی، کنترل دسترسی، کارت شناسایی، حمل و نقل یا خرید بلیط استادیوم مورد استفاده قرار می‌گیرند.

کارت MIFARE Classic 1K، که به عنوان کارت 1K Mifare شناخته می‌شود، 1،024 بایت فضای ذخیره سازی داده‌ها را به 16 بخش تقسیم می‌کند؛ هر بخش توسط دو کلید مختلف محافظت می‌شود که A و B نامیده می‌شوند.

کارت مایفر کلاسیک نیز تکامل یافته است، در حال حاضر به عنوان Mifare کلاسیک EV1 1K شناخته شده و نشان دهنده بالاترین تکامل از خانواده محصول کلاسیک MIFARE پس از تمام نسخه‌های قبلی است.

* مایفر پلاس (MIFARE Plus)

کارت مایفر پلاس امنیت AES را برای کارت‌های این شرکت به ارمغان آورده که در برنامه کارت‌های هوشمند بدون تماس  کارت‌های هوشمند بدون تماس  کارت‌های هوشمند بدون تماس اهمیت دارد. این وضعیت باعث شده است که کارت‌های مایفر کلاسیک نسبت به حالت پایه خود فاصله گرفته و از یک نسخه بهتر از آنها ارائه شود. این کارت‌ها با سیستم‌های مطابق با کارت مایفر کلاسیک مطابقت کامل دارد و نسبت به سیستم‌های قبلی از ارتقاء امنیتی بالاتری برخوردار است.

مایفر پلاس (MIFARE Plus)

* مایفر MIFARE DESFire

خانواده MIFARE DESFire محصولی از محصولات MIFARE DESFire EV1 و MIFARE DESFire EV2 می‌باشد و به طور مناسب برای توسعه دهندگان اپراتورهای سیستم، کارت هوشمند قابل اعتماد، قابلیت همکاری و مقیاس پذیری بدون تماس را دارند. این گروه، کارت هوشمند چند منظوره را در زمینه تشخیص هویت، کنترل دسترسی،سیستم وفاداری مشتریانسیستم وفاداری مشتریان سیستم وفاداری مشتریانو برنامه‌های پرداخت پول و همچنین طرح‌های حمل و نقل هدف قرار می‌دهد.

احتمالاً شما نیز از کسانی هستید که با شنیدن کارت مایفر انتظار دارید که چند کار ساده و معمولی مانند کنترل تردد یا تشخیص هویت را به کمک آنها انجام دهید. اما توجه داشته باشید که کارت‌های مایفر بسیار پیچیده و پیشرفته‌تر از این کارهای ساده هستند و می‌توان از آنها در پروژه‌های پیچیده و امنیتی استفاده کرد.

برای رفع ابهام و آشنایی بیشتر با محصولات فرزان کارت آسیا، با کارشناسان ما در تماس باشید.

مشاوره و سفارشات

 


نظرات بینندگان

هنوز نظری ثبت نگردیده است. شما اولین نفری باشید که نظر می دهید

ضمن تشکر از شما، نظر شما با موفقیت ثبت شد. بعد از تایید همکاران نظر شما قابل مشاهده خواهد بود.
ارسال پیام شما با مشکلی مواجه شده است، لطفا بعدا تلاش نمایید