تگ‌های RFID و کاربرد آن‌ها

تگ‌های RFID و کاربرد آن‌ها

RFID به معنی سامانه شناسایی با امواج رادیویی می‌باشد. دستگاه‌های کوچک الکترونیکی که از یک تراشه کوچک و یک آنتن تشکیل شده‌اند.

 RFIDچیست؟  

RFIDمخفف (Radio-Frequency IDentification) به معنی سامانه شناسایی با امواج رادیویی می‌باشد. دستگاه‌های کوچک الکترونیکی که از یک تراشه کوچک و یک آنتن تشکیل شده‌اند. این تراشه به طور معمول قادر به حمل 2000 بایت اطلاعات و یا کمتر می‌باشد.

1. به بیان دیگر به مجموعه‌ای از فناوری‌ها که در آن برای شناسايی خودکار افراد و اشيا از امواج راديويی استفاده می‌گردد، RFIDگفته می‌شود.

تگ های RFID

یک دستگاه RFIDمشابه بارکد و یا یک نوار مغناطیسی در پشت کارت اعتباری یا کارت عابر بانک عمل می‌کند؛ به این صورت که یک شناسه منحصر به فرد را برای شیء مورد نظر فراهم می‌کند. با این تفاوت که بارکد و یا نوار مغناطیسی برای دریافت اطلاعات باید اسکن شود، اما دستگاه RFIDبرای شناسایی اطلاعات اسکن می‌شود و در واقع امواج رادیویی موسوم به RFکه از داخل تراشه منتشر می‌شوند، اطلاعات را منتقل می‌کنند.

 

 فناوری RFID

 فناوری RFIDبیش از پنجاه سال است که در دسترس می‌باشد اما استفاده گسترده از این محصولات و تجهیزات به تازگی گسترش یافته است. در چند ساله اخیر، این فناوری به شدت مورد توجه متخصصین و محققین علم فناوری اطلاعات و علم الکترونیک قرار گرفته است. تعداد شرکت‌هایی که به طور فعال در توسعه و فروش سیستم‌های RFIDدرگیر هستند، نشان می‌دهد که این  سیستم‌ها بازار قابل توجهی را به خود اختصاص داده‌اند.

یکی از دلایل طولانی شدن استفاده فراگیر از این فناوری، فقدان استانداردهای لازم در این صنعت می‌باشد. اکثر شرکت‌ها تنها روی   فناوری RFID   تحت کنترل خود سرمایه گذاری می‌کنند که با دیگر دستگاه‌ها همخوانی ندارد؛ در حالی که بسیاری از مزایای RFIDدر کنترل و شناسایی آیتم‌ها بین شرکت‌ها و یا حتی بین کشورها نمود پیدا می‌کند. 

 تگ‌های RFID

برچسب (تگ) زدن RFIDیک سیستم شناسایی است که با استفاده از دستگاه‌های کوچک شناسایی فرکانس رادیویی، به منظور شناسایی و ردیابی افراد و اشیا استفاده می‌شود.

یک سیستم برچسب زدن RFIDشامل اجزای زیر می باشد‌:

-   1. تگ : یک تگ RFIDاز یک تراشه، حافظه و آنتن تشکیل می‌شود. تراشه به کمک آنتن تعبيه شده، اطلاعات لازم جهت شناسايی آيتم مورد نظر را برای يک کدخوان ارسال می‌نماید.

2.  یک دستگاه خواندن / نوشتن (کدخوان) : با توجه به طراحی و نوع فناوری مورد استفاده یک دستگاه می‌تواند فقط خواننده یا هم خواننده و هم نویسنده باشد. کدخوان امواج راديويی برگردانده شده از تگ RFIDرا به اطلاعات ديجيتال تبدیل می‌نماید تا در ادامه روند شناسایی، امکان ارسال داده برای کامپيوتر و پردازش اطلاعات فراهم گردد.

یک برنامه سیستم میزبان (هاست) برای جمع آوری ، پردازش و انتقال داده

 تگ های RFID

 انواع تگ‌های RFID

 تگ های RFID   انواع گوناگونی دارند، امّا می‌توان آن‌ها را به دو دست عمده تقسیم کرد. تگ‌هایی که حاوی منبع تغذیه یا باطری باشند به عنوان تگ‌های فعال Activeشناخته می‌شوند. تگ‌های بدون منبع تغذیه به عنوان تگ‌های غیر فعال Passiveشناخته می‌شوند. تگ‌های غیر فعال انرژی و برق مورد نیاز خود را توسط فرکانس رادیویی (RF) از دستگاه خواندن / نوشتن دریافت می‌کنند که نیروی کافی را در داخل تگ برای انتقال یک پاسخ آماده می‌کند. بسیاری از انواع تگ‌های فعال محدوده کاری بیشتری، درحدود چند صد متر، دارند و عمر باتری آنها درحدود ده سال است.

کارایی RFID نسبت به بارکد بهتر است

مزیت قابل توجهدستگاه‌های RFIDنسبت به روش‌های مشابه این است که نیاز نیست تا دستگاه RFIDبه دقت نزدیک به اسکنر قرار بگیرد. بارها دیده‌ایم که گاهی اوقات کارمندان فروشگاه‌ها مشکلاتی برای اطمینان از خوانده شدن بارکد دارند.  همین‌طور در مورد کارت‌های اعتباری و کارت‌های ATM، نیاز داریم تا این کارت‌ها را در دستگاه‌های خاصی قرار دهیم.

در مقابل، دستگاه‌های RFIDبا وجود فاصله با اسکنر (تا 6 متر برای دستگاه‌های با فرکانس بالا) کار خواهند کرد. به عنوان مثال، شما می‌توانید تمام مواد غذایی و یا خرید خود را را در کیسه‌ها بگذارید و کیسه‌ها را بر روی اسکنر قرار دهید. سپس اطلاعات تمام دستگاه‌های RFIDدریافت گردد و بلافاصله قیمت کل خرید اعلام گردد.

امروزه رشد چشمگیری در فناوری تگ‌های RFIDدر مدیریت زنجیره تامین دیده می‌شود که سبب شده است تا به عنوان یک جایگزین برای بارکد به کار رود.

هر چند تگ‌های RFIDنسبت به برچسب بارکد گران‌تر هستند، اما کثیف نمی‌شوند، جدا نمی‌شوند و نیاز به خط دید بدون مانع بین برچسب و دستگاه خواندن / نوشتن ندارند و حتی اگر تگ در داخل یک محفظه بسته هم باشد قابل خواندن توسط کارتخوان خواهد بود.

برچسب زدن RFID تا حدودی بحث برانگیز است زیرا تگ می‌تواند برای ردیابی غیر قانونی مورد استفاده قرار بگیرد.

تگ های RFID

کاربرد تگ‌های RFID

تگ‌های RFIDدر طیف گسترده‌ای از اشکال و اندازه‌های مختلف تولید می‌شوند و تقریبا امکان استفاده بی پایانی برای استفاده از فناوری تگ‌های RFID وجود دارد و در بسیاری از زمینه‌ها کاربرد دارد. در واقع RFIDيک فناوری جهت شناسايی اشيا، جمع آوری داده و مديريت اشيا را ارائه می‌نماید.

بیش از یک دهه از استفاده تراشه‌های شناسایی تزریقی برای ردیابی حیات وحش و دام می‌گذرد. برچسب‌های ردیابی حیوانات، قرار داده شده در زیر پوست آن‌ها، میتواند به اندازه یک دانه برنج باشد. هم چنین تگ‌های RFID تزریقی می‌تواند برای کمک به پرسنل پزشکی جهت شناسایی بیماری که قادر به صحبت نمی‌باشد به کار برود و یا حتی دسترسی به سوابق پزشکی افراد را ممکن سازد.

این تگ‌ها می‌تواند در 1.هوشمندسازی سیستم حمل و نقل، 2.ردیابی کانتینرهای حمل و نقل، 3.کنترل ترافيک، 4.رديابی رانندگان متخلف و ثبت اتوماتیک تخلفات به کار رود.

از این فناوری در بسیاری از ساختمان‌های اداری و به منظور کنترل تردد کارکنان در بخش‌های مجاز و غیرمجاز استفاده می‌گردد. تعداد زیادی از  فروشندگان کالا به منظور مراقبت الکترونيکی از محصولات خود    در مقابل سرقت از این فناوری استفاده می‌کنند.

برچسب‌ها می‌توانند به صورت کارت اعتباری برای دسترسی به برنامه‌های کاربردی استفاده شوند. هم چنین برچسب‌های پلاستیکی سخت ضد سرقت متصل به کالا در فروشگاه‌ها نیز  تگ‌های RFIDمی‌باشند.

موارد ذکر شده تنها نمونه‌هایی از کاربرد تگ‌های RFID می‌باشد و روند استفاده از این تگ‌ها روز به روز در حال گسترش می‌باشد. زیرا تجربه‌ها نشان داده اند که استفاده از این فناوری، 1. کاهش هزینه‌ها (کاهش فعالیت‌های دستی و افزایش سرعت)، 2.اتوماسیون (بدون توقف)، 3.کاهش خطا، امنیت و یکپارچگی اطلاعات در سیستم‌ها را در پی خواهد داشت.

مشاوره و سفارشات

 


نظرات بینندگان

هنوز نظری ثبت نگردیده است. شما اولین نفری باشید که نظر می دهید

ضمن تشکر از شما، نظر شما با موفقیت ثبت شد. بعد از تایید همکاران نظر شما قابل مشاهده خواهد بود.
ارسال پیام شما با مشکلی مواجه شده است، لطفا بعدا تلاش نمایید