در مورد روش بیومتریک در تشخیص هویت افراد چه می دانید ؟

در مورد روش بیومتریک در تشخیص هویت افراد چه می دانید ؟

روش بیومتریک در تشخیص هویت افراد به کار می رود. عنبیه نگاری و شبکیه نگاری از جمله روش های بیومتریک در سیستم های تشخیص هویت می باشند.

* روش بیومتریک چیست؟

هر کدام از ما دارای ویژگی های خاصی هستیم که افراد دیگر می توانند برای شناسایی ما از این ویژگی های خاص و منحصر به فرد استفاده کنند. در دستگاه های حضور و غیاب و همین طور تشخیص و تعیین هویت "بیومتریک" از روش هایی برای  شناسایی    افراد استفاده میشود که منحصرا متعلق به یک فرد در کره زمین است و امکان شبیه بودن در افراد وجود ندارد .

* چرا باید از روش های بیومتریک در تشخیص هویت افراد استفاده کرد ؟

در این روزها با افزایش سیستم های هک اطلاعات و همین طور روشهای مختلف کلاهبرداری، استفاده از روش های تشخیص هویت که مبتنی بر ویژگی های منحصر به فرد هر شخص باشد اهمیت زیادی پیدا کرده اند . به این طریق و با کمک این روش های تشخیص هویت و روش های بیومتریک در تشخیص افراد می تواند امنیت معاملات مالی و همین طور خصوصیات اختصاص یافراد را تامین کند.

این روش های بیومتریک مبتنی بر ویژگی های فیزیکی و رفتاری یک فرد هستند که مختص همان فرد است . از جمله این خصوصویات بیومتریک می توان به این موارد اشاره کرد :

چهره ، اثر انگشت ، الگوی عنبیه ، سیاهرگ ، الگوی رگ های خونی شبکیه ، و شکل هندسی کف دست های افراد و ... علاوه بر این خصوصیات فیزیکی  و فیزیولوژی صدا و نحوه صحبت کردن ؛ شکل امضا کردن ، نحوه تایپ کردن و حتی شکل راه رفتن هم می تواند جزو خصوصیات بیومتریک باشد . البته مشخصا سیستم هایی که بر اساس خصوصیات فیزیولوژی عمل می کنند نسبت به سیستم های بر پایه رفتاری دقیق تر هستند .

در سیستم ها یا دستگاه هایی که بر اساس تشخیص هویت بیومتریککار می کنند ؛ در ابتدا این دستگاه ها به کمک الگوریتم های تشخیص الگو به دنبال استخراج ویژگی های خاصی از ساختار فیزیولوژی و رفتارهای فرد هستند و سپس این ویژگی های استخراجی برای تشخیص هویت و همین طور   تایید هویت فرد  در دیتابیس سیستم ثبت میشوند .

 *در این مقاله به دو مورد از روش های بیومتریک بر پایه ثبت اطلاعات از چشم میپردازیم :

چشم به عنوان یک پارامتر فیزیولوژیکی در تشخیص هویت :

اساس این روش تشخیص هویت اندازه گیری و تجزیه و تحلیل ویژگی های خاص و منحصر به فرد شخص است . این نوع از ویژگی ها از ابتدای تولد و حتی می توان گفت قبل از تولد در فرد شکل می گیرند و تا آخر عمر در فرد ثابت یا با تغییرات اندک باقی می مانند .

در سیستم های تعیین هویت ویژگی های فیزیولوژیکی فرد مورد مقایسه با کل بانک اطلاعاتی قرار میگیرد . البته   سیستم های تایید هویت  نسبت به سیستم های تعیین هویت سریع تر و دقیق تر هستند . در سیستم های تایید هویت مشخصات فرد با داده های مربوط به هویت ادعا شده مقایسه انجام میگرد اما در سیستم های تعیین هویت ویژگی ها باید با هزاران داده سامانه مقایسه میشود که این مساله زمان بر تر و سخت تر است .

از جمله اجزایی که در سیستم های تشخیص هویت استفاده میشود چشم است .

*به صورت کلی اسکن از چشم به دو روش انجام میگیرد :

1-    عنبیه نگاری در تشخیص هویت بر اساس روش بیومتریک :

همانطور که می دانیم به بخش رنگی چشم هر فرد عنبیه می گویند که ترکیبی از ماهیچه های دایره ای شکل است که قبل از تولد در انسان شکل میگیرد و تا زمان مرگ هم بدون تغییر می ماند . این ماهیچه ها دارای یک سری ویژگی های منحصر به فردی مانند خطوط ، لکه ها ، شیارها ، حفره ها و... هستند که قابل    شناسایی   هستند.

سیستم اسکن عنبیه و تشخیص هویت از طریق اسکن عنبیه دارای قابلیت های متعدد و خوبی در تشخیص هویت افراد است . البته این تکنولوژی به خاطر سختی ها و پیچیدگی هایش نسبت به سایر روش ها گران قیمت تر است . یکی دیگر از معایب روش اسکن عنبیه در تشخیص هویت این است که چون در هنگام ثبت اطلاعات از فرد و ثبت تصویر عنبیه لازم است که چشم فرد کاملا بی حرکت باشد به همین علت ممکن است از دقت بالایی برخوردار نباشد. و یک مشکل دیگرپیچیده تر کردن سیستم تشخیص هویت با اسکن عنبیه این است که  در این روش ثبت اطلاعات در چشم راست و چپ هر فرد با یکدیگر متفاوت است .

2-  شبکیه نگاری در تشخیص هویت بر اساس روش بیومتریک :

همانطور که می دانیم شبکیه چشم در انتهای کره چشم قرار دارد . و دارای یک سری رگ های خونی به شکل های مختلف است . شبکیه و ویژگی های آن هم در افراد مختلف منحصر به فرد است . این روش که به شبکیه نگاری معروف است هم مانند عنبیه نگاری با قرار دادن چشم در یک جای مشخص و تاباندن نور ماورا قرمز و یا سبز با طول موج های کوتاه خصوصیات خاصی از شبکیه ثبت میشود .

در این روش بیومتریک هم برای اینکه کیفیت تصویر ثبت شده خوب باشد باید چشم ها نزدیک به دوربین باشد . از طرف دیگر در این روزها یک سری تحقیقات پزشکی نشان داده اند که ظهور برخی بیماری ها در چشم باعث تغییر در شبکیه چشم میشود .

 در مقالات بعدی در خصوص سایر روش های بیومتریکدر تشخیص هویت  بیشتر صحبت خواهیم کرد .

مشاوره و سفارشات

 


نظرات بینندگان

هنوز نظری ثبت نگردیده است. شما اولین نفری باشید که نظر می دهید

ضمن تشکر از شما، نظر شما با موفقیت ثبت شد. بعد از تایید همکاران نظر شما قابل مشاهده خواهد بود.
ارسال پیام شما با مشکلی مواجه شده است، لطفا بعدا تلاش نمایید