معرفی راهکارهای مدیریت پارکینگ هوشمند یا PMS

معرفی راهکارهای مدیریت پارکینگ هوشمند یا PMS

مدیریت پارکینگ برای استفاده حداکثری از فضا و افزایش بهره وری ، مدیریت هوشمند پارکینگ نام دارد. مدیریت پارکینگ ، یکی از مهمترین ابزار ها در بحث مدیریت شهریست.

با پیشرفت علم و تکنولوژی ، نیاز به استفاده از خودروها در جوامع امروزی ، بیش از پیش شده است و مردم علاقه دارند تا کارهای شخصی و حتی کارهای اداری خود را با اتومبیل ها و وسایل نقلیه انجام دهند.

تولید و عرضه اتومبیل ها با گذشت زمان بیشتر می شود به همین دلیل باید برای تردد این ماشین ها در خیابان ها و همچنین برای فضای مورد نیاز پارک آنها در کنار خیابان ها یا در داخل مجتمع ها و مراکز خرید فکر اساسی صورت بگیرد . علاوه بر  مساله پارک ماشین ها ، استفاده حداکثری از فضای موجود ، دغدغه دیگری است تا با جای دادن تعداد بیشتر ماشین در داخل پارکینگ ها ، از تعداد ماشین های پارک شده در کنار خیابان ها کاسته شود تا بر زیبایی ظاهری شهر ها و همچنین آرامش افراد افزوده شود.

مدیریت پارکینگ مدیریت پارکینگ مدیریت پارکینگبرای استفاده حداکثری از فضای موجود و افزایش بهره وری ، مدیریت هوشمند پارکینگ نام دارد. روندی که امروزه جوامع بشری طی می کنند ، لزوم استفاده از سیستم های هوشمند پارکینگ را بیش از گذشته احساس می کنیم.

امروزه وجود ابزار های الکترونیکی و امکانات دیجیتال ، این امکان را به مهندسان این حیطه و حرفه می دهد تا بر فضای پارکینگ ها اشراف کامل داشته و آنها را به گونه ای مدیریت کنند که با نظم و آرامش کامل ،مدیریت پارکینگ از فضا و امکانات موجود حداکثر استفاده برده شود.مدیریت پارکینگ

مدیریت پارکینگ ، یکی از مهمترین و تاثیر گذارترین ابزار ها در بحث مدیریت شهری هستند. سطوح مختلفی از امکانات پارکینگ ها می توانند بر سهولت تردد داخل شهری و ایجاد آرامش در زندگی شهری تاثیر بسزایی داشته باشند.

با گذشت چندین سال و افزایش تعداد خودروها ، نبود فضای کافی برای پارک ماشین ها و در نهایت هزینه زیاد برای ساخت پارکینگ ها ،مدیریت پارکینگ  مدیریت فضای پارکینگپارکینگ هوشمندو مکان یابی پارکینگ ، به امری بسیار ضروری تبدیل شده است.

امروزه سیاست گذاران بخش حمل و نقل ، به مساله پارکینگ توجه جدی داشته و از آن به عنوان یک وسیله برای کاهش و کنترل تردد داخل شهرها نام می برند. همچنین صاحبان شرکت ها و مراکز تجاری و صنعتی، با ایجاد پارکینگ های مجهز و بزرگ ، در داخل یا نزدیک شرکت و فروشگاه خود ، از این عامل برای رونق فعالیت خود استفاده می برند. به همین خاطر تحقیقات زیادی توجه خود را به سمت مساله پارکینگ، مکان یابی و مکانیکی کردن پارکینگ ها، منعطف کرده اند.

* معرفی مدیریت پارکینگ هوشمند (PMS) parking management system

نام دیگر اتوماسیون پارکینگ یا پارکینگ هوشمند ، سیستم مکانیکی پارکینگ است. سیستم مکانیکی به گونه ای طراحی می شود که از فضای در دسترس، برای جای دادن به خودرو ها ، بیشترین استفاده انجام گیرد.

در مورد پارکینگ ها، زمان، فضا و مکان، عواملی بسیار مهم تلقی می شوند . پارکینگ های مکانیکی می توانند از بهترین محصولاتی باشند که به همه این عوامل توجه داشته و در کمترین فضا ، بیشترین امکانات را بوجود می آورند.

نحوه کارکرد پارکینگ مکانیزه، شبیه به پارکینگ طبقاتی بوده و فضای عمودی را بوجود می آورد تا در آن ماشین ها بر روی هم قراربگیرند بنابراین راه حلی بسیار مناسب برای استفاده از فضا هستند. برای مدیریت هوشمند پارکینگ ها از نرم افزار پارکینگ استفاده میشود که در مقالات بعدی به طور مفصل در مورد آن صحبت خواهیم کرد.

* در زیر به چند مورد از ویژگی های بارز هوشمند سازی پارکینگ اشاره می کنیم :

 دتکتورها در پارکینگ هوشمند :

دتکتور ها ابزارهایی هستند که در انواع مختلفی مانند مافوق صوت، مغناطیسی و حسگر دوربینی می باشند و نوعی شناساگر هستند که نشان می دهند چه فضاهایی در داخل پارکینگ ها پر و چه فضاهایی خالی هستند.

 اندیکاتورها در پارکینگ هوشمند:

اندیکاتور ها نقش اطلاع رسانی وجود یا عدم وجود فضای پارک به رانندگان ماشینهای داخل پارکینگ را دارند. اندیکاتور ها معمولا در ابتدای راهرو ها نصب می شوند و رانندگان می توانند با نگاه کردن به آنها از فضاهای خالی که برای پارک وجود دارند اطلاع حاصل کنند.

* تابلوهای نشانگر تعداد فضاهای خالی در پارکینگ هوشمند

این تابلو ها، فضاهای موجود و خالی در پارکینگ ها را نشان می دهند و انواع مختلف دارند:

1-تابلوهای نشانگر تعداد فضای خالی داخل پارکینگ هوشمند به منظور مدیریت پارکینگ

این تابلو ها در سر تقاطع های داخل پارکینگ ها نصب می شوند و نشان می دهند که در هر یک از سمت ها(چپ-راست-مستقیم) چه تعداد فضای خالی وجود دارد.

2- تابلو هایمدیریت پارکینگ نشانگر تعداد فضای خالی طبقات پارکینگ هوشمنددر درب ورودی پارکینگ هوشمند

این تابلو ها نیز در ورودی هر طبقه نصب می شوند و نشان می دهند که در طبقه، چه تعداد فضای خالی برای پارک کردن ماشین وجود دارد.

* نرم افزار پارکینگهوشمند:

هوشمند سازی پارکینگ ، به سیستم ها و نرم افزار های کنترلی نیاز دارندکه تعداد دقیق فضاهای خالی و پر را در داخل پارکینگ ها را نمایش داده و در صورت بروز مشکل، سریعا به مسئول اطلاع دهند.

برای پرداخت هزینه پارکینگ، سیستم های مختلفی پدید آمده اند که در زیر به چند نوع از آنها اشاره می کنیم:

1-  مدیریت پارکینگ RFID

در این نوع سیستم ها برای صاحبان هر ماشین، یک کارت اختصاص داده می شود تا در هنگام مراجعه به پارکینگ هوشمند  پارکینگ هوشمند  پارکینگ هوشمند، با استفاده از آن کارت، وارد پارکینگ شده و هنگام خروج با توجه به زمان ورود و خروج، هزینه را پرداخت کنند.

2- مدیریت پارکینگ NFC

این روش نوعی سیستم ارتباطی است و کار کرد آن به این صورت است که صاحبان اتومبیل ها می توانند هنگام خروج از پارکینگ هوشمند، به جای پول نقد، هزینه پارکینگ را با گوشی پرداخت کنند.

در پایان باید به این نکته اشاره کنیم که همه این سیستم ها و ابزارهایی که در مدیریت پارکینگ ها به کار گرفته می شوند باید بوسیله یک سیستم مرکزی مدیریت و کنترل شوند تا در مواقع بحرانی مانند زلزله، آتش سوزی و ... به راحتی بتوان میان تجهیزات، برای مدیریت بحران، هماهنگی بوجود آورد.

مشاوره و سفارشات

 


نظرات بینندگان

هنوز نظری ثبت نگردیده است. شما اولین نفری باشید که نظر می دهید

ضمن تشکر از شما، نظر شما با موفقیت ثبت شد. بعد از تایید همکاران نظر شما قابل مشاهده خواهد بود.
ارسال پیام شما با مشکلی مواجه شده است، لطفا بعدا تلاش نمایید