آشنایی با کارت مایفر یا کارت RFID و بررسی مزایا و کاربردهای کارت MIFARE

آشنایی با کارت مایفر یا کارت RFID  و  بررسی مزایا و کاربردهای کارت MIFARE

کارت مایفر، یک کارت هوشمند بدون نیاز به تماس با کارتخوان است. کارت مایفر از طریق القا کار می‌کند. کارت مایفر هنگام ارتباط سریع کاربرد گسترده ای دارد.

 کارت مایفر، کارت هوشمندی است که بدون نیاز به تماس با کارتخوان و از طریق القا، کار می‌کند. این کارت در مواقعی که نیاز به ارتباط سریع وجود دارد دارای کاربرد گسترده می باشد.

ساختار این کارت به گونه ای است که از یک فاصله مشخص و بدون نیاز به قرار دادن کارت در داخل کارتخوان، (مثلا زمانی که یک شخص می خواهد وارد دفتر کار خود شود و کارت نیز در جیب یا کیف او قرار دارد) می تواند با کارتخوان ارتباط برقرار کرده و اطلاعات را رد و بدل کند. با کارت مایفر 1k شفاف بیشتر آشنا شوید.

در سیستم های حمل و نقل عمومی دنیا ، حجم مسافرانی که جابجا می شوند زیاد است و نیاز به کنترل سریع بلیط ها وجود دارد، می توان از  کارت های مایفر   به عنوان وسیله ای برای پرداخت هزینه بلیط ها استفاده کرد.

 از نظر فاصله‌ای که کارت های  RFID(مخفف واژه Radio frequency identification) می توانند با کارتخوان ارتباط برقرار کنند، به چند نوع تقسیم می‌شوند :

نوع اول که در فاصله نزدیک کار می کنند مثلا در فاصله صفر تا 10 سانتی متر و در محدوده بیشتر از این فاصله کارایی ندارند زیرا ممکن است شما بصورت ناخواسته از کنار یک کارتخوان کسر هزینه عبور کنید و هزینه ای از کارت شما کم شود.

نوع دوم که می توانیم به آن اشاره کنیم در محدوده بیشتری از نوع اول کار می کنند مثلا در فاصله 0 تا 50 سانتی متر و فاصله بیشتری را نسبت به نوع اول ساپورت می کنند.

نوع دیگری از کارت ها وجود دارند که در فاصله خیلی بیشتری کار می کنند و معمولا برای ردیابی و کنترل استفاده می شوند مانند ردیابی ماشین سرقت شده.

در کارت های مایفرمعمولا یک تراشه جای گذاری می شود که می توان اطلاعات را روی آن ذخیره کرد و همچنین یک آنتن که دور تا دور کارت کشیده می شود و وظیفه برقراری  ارتباط با کارتخوان و انتقال اطلاعات  را بر عهده دارد.

کارت های RFID قادرند با کمترین خطا و بیشترین کارایی به بررسی داده ها و اطلاعات مربوط به افراد و اشیا بپردازند . کارت RFID با دو دستگاه تگ و   کارتخوان ( تگ روی کارت قرار می‌گیرد) ، امواج رادیویی را رد و بدل می کنند در این میان ، امواج رادیویی از تگ کارت، فرستاده می شود و کارتخوان ، این امواج رادیویی را به اطلاعات دیجیتالی تبدیل می کند.

 *ویژگی های کارت مایفر

1.قابلیت شناسایی توسط کارتخوان از فاصله های مختلف

2.قابلیت مسدود کردن کارت برای جلوگیری از دسترسی های غیر مجاز به کارت

3.این کارت ها دارای قابلیت خواندن و نوشتن می باشند.

4.معمولا در دو نوع حافظه 1K و 2K تولید می شوند.

* چند مورد از کاربردهای کارت مایفر

 کارت شناسایی و  تشخیص هویت ، دستگاه حضور و غیاب ، بلیت الکترونیکی ، پارکینگ ، باشگاه، سلف سرویس ، کارت مترو و اتوبوس ، کارت هتل ، کارت دسترسی ، کارت شهر بازی ، مجموعه‌های ورزشی و تفریحی ،کارت خرید از مراکز و فروشگاه ها و ...

 

* مزایای استفاده از کارت های RFID

خطاهای ناشی از ورود اطلاعات ، کاهش می یابد.

در فروشگاه ها می توان خیلی سریع هزینه را بوسیله این کارت ها حساب کرد.

برای انجام کارهای ساده مثلا کنترل بلیت ها یا موارد دیگر به نیروی انسانی نیاز نیست و می توان از این کارت ها استفاده کرد.

ضریب امنیت در این کارت ها بالا است.

اطلاعات بصورت غیر قابل رویت ، رد و بدل می شوند در نتیجه احتمال لو رفتن اطلاعاتی مانند اطلاعات شخصی کاهش می یابد.

توانایی ذخیره سازی مقدار قابل توجهی اطلاعات روی این کارت ها میسر است.

اطلاعات ذخیره شده روی این کارت ها بصورت یکپارچه و سازمان دهی شده هستند.

کارآیی و کارآمدی بالایی دارند.

بوسیله این کارت ها می توانیم بعضی از اطلاعات را ردیابی و مدیریت کنیم ( مثلا هنگام خرید از فروشگاه ممکن است هزینه خرید پرداخت نشده باشد که بوسیله این کارت ها می توان اطمینان حاصل کرد ) .

برای کنترل موجودی  مثلا موجودی کالا در انبار، کارایی دارند.

* تگ های RFID که برای ردیابی حیوانات کارایی دارند

 این تگ ها از جنس مواد مخصوصی ساخته می شوند و برای اتصال به گوش بعضی از حیوانات بزرگ جثه مانند سگ، گاو ، گوسفند و ... مناسب بوده و بوسیله آنها می توان حیوانات را ردیابی کرد . برد این تگ ها زیاد است معمولا فرکانس های 860 تا 960 مگاهرتز.

با این کارت ها می توان حیوانات و احشام را مدیریت کرد همچنین برای چک کردن مسیر عبور حیوانات و چک کردن احشام کاربرد دارند.
مشاوره و سفارشات

 


نظرات بینندگان

هنوز نظری ثبت نگردیده است. شما اولین نفری باشید که نظر می دهید

ضمن تشکر از شما، نظر شما با موفقیت ثبت شد. بعد از تایید همکاران نظر شما قابل مشاهده خواهد بود.
ارسال پیام شما با مشکلی مواجه شده است، لطفا بعدا تلاش نمایید