کارت پرینتر pvc چیست و آشنایی با انواع مختلف آن

کارت پرینتر pvc چیست و آشنایی با انواع مختلف آن

در این مطلب همه نکاتی که شما در مورد کارت پرینتر pvc نیاز دارید ذکر شده است و شما می‌توانید به کمک آن برای خرید مواد مصرفی کارت پرینتر pvc اقدام کنید.

کارت پرینتر pvc از جمله دستگاه‌های پرکاربرد در حوزه‌های مختلف مانند چاپ کارت شناسایی و چاپ کارت تخفیف است که تنوع بسیار بالایی دارد. این دستگاه‌ها در مدل‌ها و سبک‌های مختلفی به بازار عرضه شده‌اند که هر کدام از آنها ویژگی‌های خاص خود را دارد. نقطه مشترک در همه آنها این است که برای چاپ کارت پی وی سی به کار برده می‌شوند و امکان چاپ انواع کارت‌های هوشمند را دارند.

در این مطلب کارت پرینتر پی وی سی را از جهات مختلف مورد بررسی قرار خواهیم داد تا ببینیم که در بازار با چه گزینه‌هایی مواجه هستیم.

* کارت پرینتر pvc چیست؟

کارت پرینتر pvc یک نوع چاپگر خاص با قابلیت چاپ بر روی کارتهای pvc و کارتهای پلاستیکی است که امروزه از آنها برای چاپ کارت شناسایی و سایر کارتهای مشابه با آن به کار برده می‌شود. کارت‌های پی وی سی به دلیل ماندگاری بالا و همچنین امکان استفاده از قابلیت‌های مختلف طرفدار زیادی دارند و شما می‌توانید نمونه‌های آنها را در کارت ملی هوشمند یا کارت پایان خدمت هوشمند یا حتی گواهینامه رانندگی هوشمند ببینید.

شما اگر همین الان سری به قسمت کارت پی وی سی در محصولات ما بزنید با انواع مختلف کارت‌های هوشمند مانند کارت مایفر، کارت دسفایر، کارت نوار مغناطیسی و انواع کارت‌های اسمارت آشنا خواهید شد. در این کارت‌ها علاوه بر وجود بدنه پلاستیکی خاصیت‌های مختلفی مانند ذخیره سازی اطلاعات هم وجود دارد که تنها به کمک کارت پرینتر pvc امکان چاپ و ذخیره سازی این اطلاعات وجود دارد.

کارت های مختلف

* کاربردهای چاپگر کارت pvc

اصولاً در هر قسمتی که امکان استفاده از کارت‌های pvc وجود داشته باشد ما می‌توانیم از پرینتر کارت پی وی سی برای چاپ آنها استفاده کنیم. به عنوان مثال شما می‌توانید از این چاپگرها برای چاپ کارت بانکی، چاپ کارت عضویت چاپ کارت شناسایی چاپ کارت تخفیف چاپ کارت شناسایی باشگاه ورزشی چاپ کارت وفاداری و چاپ کارت عضویت مشتریان استفاده کنید. برخی از این پرینترها امکان قرار دادنلایه‌های امنیتی مانند هولوگراملایه‌های امنیتی مانند هولوگرام لایه‌های امنیتی مانند هولوگرامیا حتی امکان استفاده از ریبون یووی را دارند که طبیعتاً سطح امنیت کارت شناسایی یا کارت پرسنلی را بالاتر می‌برند.

تکنولوژی استفاده شده در کارت پرینتر pvc

عملکرد دستگاه چاپگر کارت پی وی سی شامل قرار دادن لایه‌های رنگی بر روی بدنه پلاستیکی و تغییر در ساختار آن است. به همین دلیل همه دستگاه‌های تولید شده در سطح دنیا را می‌توانیم در دو دسته کلی چاپ با تکنولوژی مستقیم و چاپ با تکنولوژی غیر مستقیم قرار دهید. با توجه به خصوصیات ذاتی هر کدام از این روش‌ها معمولاً انتخاب بین آنها به هدف نهایی ما در استفاده از کارت پرینتر pvc بستگی دارد:

* چاپگر کارت با تکنولوژی چاپ مستقیم

درروش چاپ مستقیمروش چاپ مستقیم روش چاپ مستقیمبین هد دستگاه و سطح کارت به صورت مستقیم تماس وجود دارد و طرح تصویر کارت مستقیماً از روی ریبون بر روی pvc کشیده می‌شود. این فرآیند باعث ساده شدن عملیات چاپ کارت pvc و در نتیجه کاهش هزینه‌های چاپ کارت در این پرینترها می‌شود. بنابراین طبیعی است که استفاده از این روش با مزایا و معایب خاصی همراه باشد:

 روش چاپ مستقیم

* مزایای تکنولوژی چاپ مستقیم در چاپگرهای کارت pvc

1. کاهش هزینه‌های چاپ و از طریق حذف فیلم و سایر مواد مصرفی

2. قیمت پایین‌تر پرینترهای کارت pvc مستقیم

3. کاهش قیمت تمام شده برای چاپ کارت

4. وجود یک طراحی زیبا و ساده

5. کاربری بسیار ساده و معمولی نسبت به چاپگرهای چاپ غیر مستقیم

6. صرفه جویی در زمان چاپ

7. اندازه کوچک و امکان نصب در هر مکان و فضا

معایب تکنولوژی چاپ مستقیم در چاپگرهای کارت پی وی سی

1. کیفیت پایین‌تر چاپ کارت پی وی سی نسبت به تکنولوژی چاپ غیر مستقیم

2. ایجاد لکه در کارت‌های هوشمند مایفر و دسفایر که دارای آی سی هستند

3. ایجاد حاشیه در لبه کارت

4. عمر کمتر کارت‌ها نسبت به تکنولوژی چاپ غیر مستقیم

* تکنولوژی چاپ غیر مستقیم در کارت پرینتر pvc

درجریان چاپ کارت پی وی سی با استفاده ازتکنولوژی غیرمستقیمتکنولوژی غیرمستقیم تکنولوژی غیرمستقیمارتباط مستقیم بین هد دستگاه و کارت وجود ندارد و در آنها از یک فیلم نازک برای چاپ استفاده می‌شود. روال کار در این تکنولوژی به این صورت است که ابتدا طرح مورد نظر از روی ریبون بر روی یک فیلم چاپ شده و سپس از فیلم به سطح کارت انتقال داده می‌شود.

* مزایای تکنولوژی چاپ غیر مستقیم

1. در این شیوه سطح غیر هموار کارت آسیبی به دستگاه نمی‌زند

2.  این روش چاپ کیفیت بالاتری دارد

3. در این شیوه امکان چاپ لب به لب کارت پی وی سی فراهم است

4. امکان ایجاد لکه در کارت‌های پی وی سی دارای آی سی، کم است

5. عمر پرینترهای چاپ غیر مستقیم بیشتر از پرینترهای مستقیم است

6. عمر کارت‌های چاپ شده در این روش بیشتر از چاپ مستقیم است

7. عدم ارتباط مستقیم هد با سطح کارت مانع از  آلودگی سطح آن می‌شود

8. این تکنولوژی برای چاپ با تعداد بالا مناسب است و معمولاً اندازه پرینتر بزرگ است.

معایب تکنولوژی چاپ مستقیم

قیمت بالاتر نسبت به پرینترهای چاپ مستقیم

قیمت بالاتر مواد مصرفی نسبت به پرینترهای چاپ مستقیم

قیمت تمام شده بالاتر به علت استفاده از فیلم در جریان چاپ.

* استفاده از کدام یک از این پرینترها پیشنهاد می‌شود؟

باید قبول کنیم که پاسخ دادن به این سؤالات نیاز به بررسی موارد مختلفی دارد و نمی‌توان تنها به یک موضوع بسنده کرد. ما می‌توانیم فاکتورهای مختلفی مانند تعداد کارت مورد نیاز، کیفیت چاپ مورد نیاز، میزان هزینه‌ای که برای چاپ کارت پی وی سی انجام می‌دهید، اندازه پرینتر و کاربرد آن و همچنین سرعت چاپ مورد نیاز را در جریان خرید کارت پرینتر pvc در نظر بگیرید و با توجه به مزایا و معایب آنها بهترین گزینه را انتخاب کنید

پرینتر

* آشنایی با مواد مصرفی مورد نیاز در پرینترهای کارت پی وی سی

مواد مصرفی به تجهیزاتی گفته می‌شود که شما برای انجام هر چاپ بر روی کارت لازم است که مقداری از آنها را مصرف کنید و بعد از مدتی آنها را تعویض کنید. این مواد مصرفی برای انجام فرایند چاپ و همچنین حفظ کیفیت چاپ ضروری هستند و به طول عمر دستگاه هم کمک می‌کنند. اصولاً مواد مصرفی یا در جریان چاپ استفاده می‌شوند یا قبل از انجام چاپ کاربرد دارند و یا بعد از انجام چاپ استفاده می‌شود.

مهم‌ترین مواد مصرفی در چاپگرهای کارت پی وی سی شامل ریبون فیلم و کیت تمیز کننده هستند. ریبون ها به عنوان ابزار مشترک در پرینترهای چاپ مستقیم و غیر مستقیم شناخته می‌شوند و فیلم چاپ در پرینترهای چاپ غیرمستقیم کاربرد دارد.

ریبون چیست؟

چاپگرهای کارت pvc ریبون چاپگرهای کارت pvcبه عنوان منبع اصلی تأمین کننده جوهر دستگاه چاپ شناخته می‌شود که بر روی آن پنل های رنگی قرار گرفته و ترکیب شدن این پنل های رنگی باعث ایجاد چاپ بر روی کارت پی وی سی می‌شود. زمانی که ریبون ها در زیر هد پرینتر کارت پی وی سی قرار می‌گیرند رنگ‌های آن‌ها به هم ترکیب شده و گزینه‌های رنگی مختلفی را فراهم می‌آورند.

پنل های ریبون ها به رنگ‌های مختلف مانند رنگ زرد (Yellow)، رنگ قرمز یا ارغوانی (Magenta)، رنگ آبی یا فیروزه‌ای (Cyan)، و پنل مشکی (Black) تقسیم‌بندی می‌شود. ریبون های رنگی تنوع رنگی بیشتری دارند اما ریبون های تک رنگ مانند ریبن مشکی و ریبون طلایی برای چاپ دو رنگ هستند و به عنوان محصولات اقتصادی شناخته می‌شوند.
ریبون رنگی فارگو

 *فیلم چیست؟

پرینترهای کارت پی وی سی با تکنولوژی چاپ غیر مستقیم برای انتقال طرح مورد نظر خود نیاز به یک لایه واسطه دارند که از یک نوار شفاف تشکیل شده است. وظیفه فیلم گرفتن تصویر از روی هد و سپس انتقال آن به سطح کارت است. روش چاپ تصویر در این فیلم‌ها به صورت معکوس بوده و معمولاً کیفیت چاپ بالایی مانند کیفیت چاپ کارت بانکی را از خود ارائه می‌دهند.
فیلم پرینتر

* کیت تمیز کننده یا پک تمیز کننده

مجموعه‌ای از تجهیزات نظافتی برای تمیز کردن بیرون و داخل دستگاه پرینتر کارت پی وی سی هستند که هم در قسمت‌های حساس مانند هد دستگاه و هم در قسمت بدنه امکان استفاده از آنها وجود دارد.
کیت تمیر کننده

 *ماژول چیست؟

ماژول یک قطعه اضافی است که به پرینتر کارت pvc اضافه می‌شود و یک قابلیت اضافی در آن به وجود می‌آورد. ماژول‌ها برای دستگاه‌هایی که چندان گران قیمت نیستند و کاربردهای آنها محدود است بهترین انتخاب ممکن است و باعث تقویت دستگاه می‌شود. در ضمن کسانی که توانایی پرداخت قیمت کارت پرینتر پی وی سی را ندارند می‌توانند از ویژگی‌ها و قابلیت‌های پرینتر استفاده کنند و نیازی به ماژول ندارند.
ماژول

* لمینیتور چیست؟

لمینیتور یک قطعه اضافی است که به پرینتر اضافه شده و برای ایجاد یک لایه محافظتی اضافه روی کارت از آن استفاده می‌شود. لایه محافظتی استفاده شده ممکن است یک لایه هولوگرافی به صورت طرح دار یا ساده باشد. لایه‌های هولوگرافی در افزایش طول عمر چاپ کارت نقش مستقیم دارند و لایه‌های لمینت طرح دار یا ساده برای بالا بردن سطح امنیت کارت مناسب هستند.

بنابرین قطعه لمینیتور از طریق اضافه کردن لایه لمینت بر روی کارت مقاومت آن را در برابر ساییدگی در اثر کشیدن مقاومت آن را در برابر کمرنگ شدن در اثر نور خورشید و همچنین پاک شدن نوشته و تصویر کارت در مقابل نور فرابنفش را افزایش می‌دهد.

* ماژول‌های RFID در کارت پرینتر pvc

یکی دیگر از ماژول‌هایی که امکان اضافه کردن آنها به پرینترهای چاپ کارت وجود دارد ماژول‌های RFID هستند که می‌توان آنها را در سه گروه کلی قرار داد:

* ماژول‌های کارت تماسی مانند کارت تلفن و کارت ملی

* ماژول‌های کارت مگنت مانند کارت‌های بانکی و کارت تخفیف

* ماژول‌های کارت غیر تماسی مانند کارت مایفر و کارت دسفایر

* ماژول دوروزن

ماژول دوروزن یکی دیگر از ماژول‌های کاربردی برای پرینترهای کارت پی وی سی است که نقش آن برگرداندن کارت‌های معمولی و چاپ بر روی طرف مقابل کارت است. برخی از پرینترها به صورت ذاتی توانایی چاپ بر روی هر دو طرف کارت را ندارند و شرکت‌ها برای چاپ بر روی دو طرف کارت باید از ماژول دوروزن استفاده کنند.

مزیت بزرگ ماژول دوروزن این است که شما در حین چاپ کارت نیاز به خارج کردن آن از دستگاه و چرخاندن مجدد برای چاپ طرف مقابل ندارید.  از این طریق به سرعت چاپ شما افزایش می‌یابد و از طرف دیگر احتمال آلودگی سطح کارت هم به حداقل می‌رسد.

 *برند کارت پرینتر pvc

 در آخرین مرحلهخرید چاپگر کارت pvcخرید چاپگر کارت pvc خرید چاپگر کارت pvcشما باید به سراغ برند دلخواه خود در بازار بروید و به کمک آن بهترین محصول مورد نیاز خود را پیدا کنید. به طور کلی در حوزه چاپگرهای کارت پی وی سی دو برند فارگو و هایتی شناخته شده هستند که محصولاتی با ویژگی‌های متفاوت دارند:

* کارت پرینتر پی وی سی هایتی

شرکت هایتی یکی از برندهای مطرح دنیا در زمینه تولید پرینترهای کارت پی وی سی است که تقریباً در بیشتر کشورهای دنیا محصولات خود را عرضه می‌کنند و در ایران هم این محصولات عرضه می‌شوند. پرینترهای هآیتی از تکنولوژی چاپ مستقیم بهره می‌برند و معروف‌ترین آن‌ها پرینتر هایتی cs۲۰۰ و پرینتر هایتی cs۳۲۰ هستند. از جمله ویژگی‌های برتر و برجسته این پرینترها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

اندازه کوچک و قابل استفاده به عنوان پرینتر رومیزی

قیمت پایین و اقتصادی نسبت به سایر برندها

کاربری بسیار ساده

فراوانی و سادگی در دسترسی به مواد مصرفی هایتی

قیمت تمام شده چاپ مناسب

کیفیت چاپ بالا و قابل قبول

پشتیبانی از ماژول دوروزن

پشتیبانی از ماژول‌های RFID

پرینتر هایتی

کارت پرینتر پی وی سی فارگو

فارگو یک برند از شرکت آمریکایی HID است که در زمینه تولید تجهیزات RFID فعالیت می‌کند. این شرکت آمریکایی محصولات مختلفی مانند کارتخوان های RFID,کارت RFIDکارت RFID کارت RFID, پرینتر چاپ کارت پی وی سی، و چاپگرهای کارت پی وی سی دارد و پرینترهای فارگو در سطح دنیا شناخته شده هستند. پرینترها برای چاپ با تعداد بالا بهترین انتخاب ممکن هستند و کیفیت چاپ آنها هم زبانزد است. پرینترهای فارگو از تکنولوژی چاپ غیر مستقیم استفاده می‌شود و از جمله ویژگی آن‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

1. تولید شده توسط یکی از محبوب‌ترین و معروف‌ترین برندهای دنیا

2. کیفیت ساخت بالا

3. دسترسی به مواد مصرفی پرینتر فارگو

4. امکان استفاده از ماژول‌های دورو زن و لمینیتور

5. پشتیبانی از ماژول‌های RFID

موارد ذکر شده در این مطلب نشان می‌دهد که شما برای خرید پرینتر کارت پی وی سی باید فاکتورهای مختلفی مانند تکنولوژی چاپ استفاده شده در دستگاه ماژول‌های قابل نصب بر روی دستگاه، دسترسی به مواد مصرفی، نوع چاپ مورد نیاز تعداد چاپ مورد نیاز برندهای موجود در بازار و همچنین کیفیت چاپ مورد نیاز را در نظر بگیرید. پرینتر هایتی و پرینتر فارگو کیفیت چاپ خوبی در کارتهای پی وی سی نصیب شما می‌کنند و می‌توانید از این کیفیت به بهترین شکل ممکن در چاپ کارت شناسایی و چاپ کارت عضویت استفاده کنید.

امیدواریم که در این مطلب به همه ابهامات شما در زمینه کارت پرینتر pvc پاسخ داده باشیم اما اگر ابهامی وجود دارد یا برای خرید هر کدام از محصولات ما از شماره‌های نوشته شده در بنر زیر استفاده کنید و با ما در گروه فرزان کارت آسیا در تماس باشید.


مشاوره و سفارشات

 


نظرات بینندگان

هنوز نظری ثبت نگردیده است. شما اولین نفری باشید که نظر می دهید

ضمن تشکر از شما، نظر شما با موفقیت ثبت شد. بعد از تایید همکاران نظر شما قابل مشاهده خواهد بود.
ارسال پیام شما با مشکلی مواجه شده است، لطفا بعدا تلاش نمایید