کارت UHF و کاربردهای آن

کارت UHF و کاربردهای آن

اگر می‌خواهید بدانید که کارت UHF به چه شکلی کار می‌کند و اطلاعاتی در مورد انواع کارت UHF و کاربرد آنها داشته باشید، این مطلب را از دست ندهید.

از کارت UHFکارت UHF به عنوان یکی از کارتهای پرطرفدار در حوزه چاپ کارت شناسایی و چاپ کارت تردد یاد می‌شود. این کارت‌ها به دلیل ویژگی ذاتی خود برای کنترل وضعیت افراد به صورت کارت‌های غیر تماسی استفاده می‌شوند و به همین دلیل در نهادهای امنیتی یا در شرایط کنترل تردد سریع کاربرد بالایی دارند. کارت UHFکارت‌های UHF انواع مختلفی دارد که کاربرد هر کدام از آنها با توجه به ویژگی‌های ذاتی کارت تغییر می‌کند.

 با توجه به این توضیحات در این مطلب به سراغ معرفی کارت UHF خواهیم رفت و ضمن معرفی انواع مختلف آن، در مورد نحوه عملکرد کارت‌ها و همچنین کاربرد آنها صحبت خواهیم کرد.

کارت UHFکارت UHFچیست؟

کارت UHF یا کارت فرکانس فوق العاده بالا یک کارت UHFنوع کارت RFID است که در آن از یک تگ یا تراشه با توانایی ارسال امواج با فرکانس بالا استفاده شده است. نام این کارت از اصطلاح انگلیسی Ultra High Frequency برگرفته شده است که نشان دهنده استفاده از آنها در محدوده فرکانس فوق العاده بالا می‌باشد. با این تفاسیر از این کارت‌ها و همچنین از تگ UHF در محدوده فرکانسی بین ۸۶۰ تا ۹۶۰ مگاهرتز استفاده می‌شود و با توجه به نوع فعال یا غیر فعال بودن آنها، فواصل مختلف بین ۱ تا بالاتر از ۲۰ متر را تحت پوشش قرار می‌دهند.
کارت uhf

کارت UHFکارت UHFچگونه عمل می‌کند؟

 اگر مطالب قبلی ما را در موردانواع تگ های UHFانواع تگ های UHFو کاربرد آن ها انواع تگ های UHFرا مطالعه کرده باشید، به احتمال زیاد می دانید که این محدوده فرکانسی چه تأثیری بر عملکرد آنها دارد. تگ و تراشه استفاده شده در این کارت‌ها برای محدوده فرکانسی فوق العاده بالا یعنی بین ۸۶۰ تا ۹۶۰ مگاهرتز طراحی شده است. این محدوده فرکانسی دارای طول موج بسیار پایین است و به همین دلیل برقراری ارتباط با دستگاه‌های کارتخوان برای آنها راحت است.

 به همین دلیل کسانی که قصد استفاده ازکارت UHFکارت UHF در سازمان یا در شرکت خود دارند، باید یک دستگاه کارت خوان UHF فراهم کنند تا امواج فرکانسی مورد نیاز برای ارتباط با کارت را تولید کند. شباهت بین طول موج و فرکانس بین کارت و دستگاه کارت خوان این امکان را به وجود می‌آورد تا اطلاعات ذخیره شده روی کارت توسط دستگاه کارت خوان خوانده شود و در نتیجه فرایند احراز هویت و کنترل تردد انجام گیرد.

کارت UHFانواع کارت UHF

 یکی از مواردی که به طور مستقیم بر انتخاب دستگاه کارتخوان تاثیرگذار است، نوع کارت استفاده شده در فرایند احراز هویت و کنترل تردد است. کارت‌ها و تگ‌های UHFبه دو دسته کلی تقسیم بندی می‌شوند و هر کدام از آنها شرایط استفاده متفاوتی دارند:

کارت UHFکارت UHFفعال

کارت UHF فعال تحت عنوان کارت UHFکارت UHFاکتیو (Active) هم شناخته می‌شود و برای فعالیت آنها نیاز به یک منبع تغذیه هست. در این کارت‌ها امواج الکترومغناطیسی با کمک منبع تغذیه و ابتدا از کارت شروع می‌شود. در حقیقت ابتدا این کارت است که امواج الکترومغناطیسی را تولید کرده و به سمت دستگاه کارتخوان ارسال می‌کند. دستگاه کارت خوان هم امواج مورد نظر را دریافت کرده و پس از بررسی اطلاعات و تغییر آنها، مجدداً این اطلاعات را منعکس می‌کند. این کارت‌ها بهترین انتخاب ممکن برای اسکن غیر تماسی کارت شناسایی و کارت تردد هستند و معمولاً اندازه آن‌ها بزرگ‌تر و قیمت بالاتری دارند.

کارت UHFکارت UHFغیرفعال

کارت UHF غیر فعال در بازار تحت عنوان کارت UHFپسیو (Passive) هم شناخته می‌شود. این کارت‌ها نیازی به منبع تغذیه ندارند و در حقیقت فرآیند تبادل اطلاعات آنها با دستگاه کارت خوان، ابتدا توسط دستگاه کارت خوان شروع می‌شود. امواج تولید شده توسط دستگاه کارت خوان به سمت کارت فرستاده می‌شود که در داخل کارت یک آنتن RFID برای دریافت این اطلاعات وجود دارد. کارت UHF هم اطلاعات مورد نظر را به سمت دستگاه کارتخوان ارسال کرده و فرآیند احراز هویت انجام می‌شود. این کارت‌ها برای اسکن از راه دور مناسب نیستند و معمولاً فاصله بین ۱ تا ۴ متر را پوشش می‌دهند.
کارت uhf غیر فعال

کارت UHFکاربردهای کارت UHF

با توجه به نوع کارت و همچنین نوع تکنولوژی استفاده شده در آنها، کاربردهایکارت UHFکارت UHF متغیر است و هر کسی می‌تواند با توجه به نیاز خود از آنها استفاده کند. معمولاً از این کارت‌ها برای چاپ کارت شناسایی، چاپ کارت دانشجویی، چاپ کارت کنترل تردد، چاپ کارت پرسنلی، چاپ کارت پارکینگ و موارد مشابه آنها استفاده می‌شود.

 کارت UHFمزایای کارت‌های UHF

 شاید این سؤال برای شما به وجود آمده باشد که چه دلیلی برای استفاده از این کارت‌ها داریم؟ آیا تفاوت بزرگی بین عملکرد این کارتها و سایر کارت‌های موجود در بازار وجود دارد. به طور کلی چهار دلیل اصلی و بزرگ برای کارت UHFکاربرد کارت UHF در حوزه‌های مختلف وجود دارد:

کارت UHFپوشش‌دهی مسافت متناوب

 تکنولوژی Ultra high frequency به شکلی است که شما می‌توانید از آنها برای محدوده‌های مسافتی مختلف استفاده کنید. به عنوان مثال شما می‌توانید از کارت‌های پسیو یا غیر فعال برای مسافت‌های نزدیک بین ۱ تا ۴ متر کمک بگیرید و از کارت‌های فعال برای مسافت‌های بلند تا حدود ۲۰ متر استفاده کنید. این یعنی شما به عنوان مدیر یک سازمان یا مدیر حراست یک بخش به خوبی می‌توانید از راه دور یا به صورت تماسی وضعیت افراد در حال تردد را کنترل کنید.

کارت UHF امنیت بالا 

در کارت‌های UHF از سیستم رمزگذاری چند لایه‌ای استفاده شده است که هر کدام از این لایه‌ها دارای سیستم رمزگذاری متفاوت و منحصر به فرد است. در ضمن نحوه بارگذاری اطلاعات در آنها به صورت بلوک‌های اطلاعاتی بوده و دسترسی هکرها به این اطلاعات بسیار کم است. با این تفاسیر، باید قبول کنیم که چاپ کردن کارت شناسایی جعلی با استفاده از کارت UHF امکان پذیر نیست و صاحب شرکت‌ها می‌توانند از وضعیت آنها اطمینان کامل داشته باشند.

کارت UHFپایداری و اعتماد پذیری

 طبق بررسی‌های صورت گرفته بر روی کارت UHFکارت UHF امکان چرخش اطلاعات و اصطلاحاً حذف و بارگذاری اطلاعات در این کارت‌ها تا حدود ۱۰۰ هزار بار وجود دارد. این یعنی شما به عنوان دارنده کارت یا رئیس سازمان می‌توانید از این کارت برای چندین مورد از کارکنان خود استفاده کنید و اطلاعات آنها را مجدداً تغییر دهید. با توجه به اینکه جنس بدنه آن‌ها از پی وی سی است، طبیعی است که طول عمر بالایی داشته باشند. از بخش کارت pvcکارت pvc  کارت pvcمی‌توانید اطلاعات کامل‌تر و دقیق‌تری در این زمینه به دست بیاورید.

کارت UHFامکان استفاده به صورت کارت ترکیبی

 یکی دیگر از ویژگی‌های جالبی که در مورد کارت UHF وجود دارد این است که شما می‌توانید از آن‌ها به صورت ترکیبی با تکنولوژی‌های دیگر هم استفاده کنید. به عنوان مثال می‌توان این کارت‌ها را با نوارهای مغناطیسی HiCo و LoCo ترکیب کرد و حتی آنها را به همراه کارت مایفر هم استفاده کرد. این ویژگیها باعث می‌شود که کارت ترکیبی قابلیت بسیار بالاتری داشته باشد و امکان استفاده از آن در حوزه‌های مختلف فراهم شود. البته توصیه می‌کنم که اطلاعات تکمیلی را در این زمینه از بخشکارت ترکیبیکارت ترکیبی کارت ترکیبیدر سایت بگیرید.
کارت uhf ترکیبی

کارت UHFقیمت کارت UHF

با توجه به ویژگی‌هایی که گفته شد طبیعی است که کارت UHFخرید کارت UHF می‌تواند ما را به امتیازات جالب توجهی برساند. البته مسئله‌ای که در مورد این کارت‌ها وجود دارد این است که به صورت وارداتی هستند و به همین دلیل تغییرات کارت UHFقیمت کارت UHF تحت تأثیر تغییرات نرخ ارز قرار می‌گیرد. این موضوع تبدیل به یک چالش شده و معمولاً اکثر شرکت‌ها قیمت محصولات را بر روی سایت قرار نمی‌دهند و بیشتر باید از طریق تماس و مراجعه حضوری از قیمت آن‌ها مطلع شوید.

بنابراین اگر شما هم قصد استفاده از کارت UHF را در پروژه سازمانی یا پروژه شخصی خود دارید و به دنبال اطلاعات تکمیلی هستید، از شماره‌های درج شده در بنر زیر استفاده کنید و با کارشناسان ما در تماس باشید.

مشاوره و سفارشات

 


نظرات بینندگان

هنوز نظری ثبت نگردیده است. شما اولین نفری باشید که نظر می دهید

ضمن تشکر از شما، نظر شما با موفقیت ثبت شد. بعد از تایید همکاران نظر شما قابل مشاهده خواهد بود.
ارسال پیام شما با مشکلی مواجه شده است، لطفا بعدا تلاش نمایید