همه آنچه باید در مورد پرینتر حرارتی بدانید

همه آنچه باید در مورد پرینتر حرارتی بدانید

پرینتر حرارتی ابزاری برای چاپ کارت پی وی سی، چاپ لیبل و چاپ رسید پرداخت در دستگاه خودپرداز بانکی است و مدل های مختلفی از پرینتر حرارتی در بازار وجود دارد.

یکی از بهترین ابزارها برای چاپ لیبل و چاپ کارت های pvc، پرینتر حرارتی است که بر مبنای استفاده از حرارت و انتقال آن به ریبون فرآیند چاپ را انجام می دهد. با توجه به اینکه چاپگرهای حرارتی چاپ خوبی دارند و امکان استفاده از نمونه چاپ شده بلافاصله پس از اتمام فرآیند چاپ وجود دارد، در بیشتر قسمت ها امکان استفاده از آن فراهم است.

برای کسانی که قصد استفاده از پرینتر حرارتی برای اهداف مختلف خود دارند، در ادامه به معرفی آنها و همچنین شرایط استفاده از آنها خواهیم پرداخت.

*پرینتر حرارتی چیست؟

پرینتر حرارتی یا Thermal Printer یک دستگاه چاپگر خاص است که از حرارت برای انجام چاپ کمک می گیرد. پرینترهای جوهر افشان مستقیماً جوهر را از نازل به سطح کاغذ یا هر شی دیگری انتقال می دهند. این در حالی است که در مورد چاپگر های حرارتی خبری از جوهر نیست وانتقال طرح چاپی از روی ریبونانتقال طرح چاپی از روی ریبون انتقال طرح چاپی از روی ریبونیا از روی جوهر های خاص صورت می گیرد. در چاپ حرارتی مسئله لغزش جوهر وجود ندارد و هر کدام از پیکسل ها به صورت جداگانه پیاده‌سازی می‌شوند، به همین دلیل بهترین گزینه برای چاپ لیبل وچاپ کارت پی وی سیچاپ کارت پی وی سی چاپ کارت پی وی سیهم شناخته می شود.
پرینتر حرارتی

*نحوه عملکرد چاپگرهای حرارتی

برای درک نحوه عملکرد چاپگرهای حرارتی یک صفحه تخت را در نظر بگیرید که هزاران سوزن باریک در اندازه میکرو روی آن قرار گرفته است. این سوزن ها تحت کنترل میکرو چیپ و میکرو تراشه ها هستند. زمانی که دستور شروع به کار پرینتر حرارتی صادر می شود، تراشه ها به صورت هوشمند سوزن ها را فعال می کند و به صورت انتخابی که تعدادی از آن ها داغ می شوند.

در چاپگرهای حرارتی جوهر نداریم، اما به جای آن از ریبون استفاده می شود. ریبون شامل طیف های رنگی مختلف است که با استفاده از موم و رزین پوشش داده شده اند. این رنگ ها را با استفاده از حرارت فعال می شوند. زمانی که دستور چاپ صادر می شود، میکرو تراشه ها با توجه به طرح سطح کارت یا کاغذ، و با همان الگو فعال می شوند و امکان ذوب شدن آن را فراهم می کند.

 اندازه هر کدام از این سوزن ها یک پیکسل است. بنابراین وقتی که یک پرینتر با کیفیت 300dpi چاپ می کند، یعنی امکان زدن ۳۰۰ نقطه در هر اینچ را دارد. حالا! داغ شدن سوزن ها با توجه به الگوی طراحی شده در نرم افزار گرافیکی صورت می گیرد و از این طریق طرح مورد نظر به سطح کارت انتقال داده شده و فرآیند چاپ کارت پی وی سی انجام میشود.

ریبون حرارتی

*انواع پرینتر حرارتی

 اگر از مدل پرینتر؛ برند تولید کننده پرینتر و فاکتورهای دیگر چشم‌پوشی کنیم، میتوانیم پرینتر ها را در دو دسته کلی قرار دهیم:

1. پرینتر حرارتی مستقیم (Direct Thermal): این چاپگرها دارای افزونه های شیمیایی هستند و وقتی که گرم میشوند، سطح آنها تیره میشود. این تیرگی همان الگوی چاپ و متن است. در این پرینترها خبری از استفاده از جوهر، تونر و ریبون نیست. بنابراین برای چاپ رسید در حوزه های بانکی، دستگاه خودپرداز بانک، لیبل ها و رسیدهای حمل و نقل عمومی استفاده می شود.

2. پرینتر انتقال حرارت (Thermal Transfer): این چاپگرها یک هد مخصوص دارند و وظیفه آن انتقال حرارت به یک ریبون با جوهر جامد است. ریبونها معمولاً از وکس، رزین، موم و ترکیبی از آنها ساخته می‌شوند. بنابراین فرایند چاپ با استفاده از گرما و فشار صورت می گیرد و برای چاپ کارت pvc بهترین انتخاب ممکن هستند.

*مزایای چاپ حرارتی

لابد این سوال برای شما به وجود آمده که چرا پرینتر حرارتی انتخاب می شود؟ چه برتری هایی نسبت به پرینتر های جوهر افشان دارند؟

طول عمر بالاتر چاپ: استفاده از رزین و موم درریبون چاپگرریبون چاپگرریبون چاپگر، باعث می شود که تاثیر شرایط محیطی و آب و هوایی روی فرایند چاپ کمتر شده و طرح چاپ شده ماندگاری بیشتری داشته باشد.

امکان استفاده در حوزه های مختلف: ما استفاده از چاپگر حرارتی در چاپ کارت پی وی سی را مثال بزنیم. اما این چاپگر برای چاپ اسناد، لیبل ها و برچسب ها و انواع متون گرافیک و تصاویر قابل استفاده هستند.

طول عمر بیشتر پرینتر: در چاپگر حرارتی خبری از قطعات متحرک نیست و به همین دلیل نگهداری از پرینتر آسان تر است و طول عمر آن ها هم نسبت بهپرینتر های جوهر افشانپرینتر های جوهر افشان پرینتر های جوهر افشانبیشتر است.
ریبون حرارتی

*معایب چاپ حرارتی

علی رغم مزایای فوق، برای پرینتر حرارتی چند ایراد هم وجود دارد که نمی توانیم از آنها چشم پوشی کنید. این ایرادات بعضا ممکن است باعث تغییر گزینه انتخابی می شود:

1. سرعت چاپ پایین تر: در چاپ حرارتی ما نیاز داریم که میکرو سوزن ها داغ شوند و فرآیند انتقال ریبون را انجام دهند. اما در پرینترهای جوهر افشان مستقیماً جوهر پاشیده می‌شود و سرعت چاپ آن بیشتر است.

2. محدودیت در انتخاب رنگ: چاپگرهای حرارتی در پیاده سازی رنگ ها و طیف های رنگی مختلف محدودیت بیشتری دارند. 
ریبون حرارتی

*کاربرد پرینترهای حرارتی

همانطور که در بندهای قبلا اشاره کردیم، کاربرد پرینتر حرارتی با توجه به نوع آنها مشخص می شود. با توجه به مدل‌های مختلفی که از این چاپگرها وجود دارد، امکان استفاده از آنها برای چاپ لیبل، چاپ رسید پول در دستگاه پرداخت بانکی، چاپ لیبل،چاپ کارت شناساییچاپ کارت شناساییچاپ کارت شناسایی، چاپ کارت پی وی سی، چاپ تصاویر گرافیکی و چاپ نوشته وجود دارد. 

کارت شناسایی

*نحوه اتصال پرینتر حرارتی

روشهای مختلفی برای اتصال چاپگرهای حرارتی به سیستم های کامپیوتری وجود دارد که رایج ترین و معروف ترین آنها استفاده از پورت usb است. پورت usb امکان انتقال سریع اطلاعات را فراهم می‌کند و امنیت بالایی دارد. البته در این چاپگرها امکان استفاده از روش اتصال اترنت و همچنین امکان اتصال به روش پورت سریال و پورت موازی هم وجود دارد که هرکدام از آنها برای کاربردهای خاصی هستند.

امیدواریم این اطلاعات به شما در انتخاب و خرید پرینتر حرارتی کمک کند و راحت تر بتوانید گزینه دلخواه خود را انتخاب کنید. اما اگر در هر صورت دچار مشکل شدید، نگران نباشید و از طریق شماره های درج شده در بنر زیر با ما تماس بگیرید.

مشاوره و سفارشات

 


نظرات بینندگان

هنوز نظری ثبت نگردیده است. شما اولین نفری باشید که نظر می دهید

ضمن تشکر از شما، نظر شما با موفقیت ثبت شد. بعد از تایید همکاران نظر شما قابل مشاهده خواهد بود.
ارسال پیام شما با مشکلی مواجه شده است، لطفا بعدا تلاش نمایید