کارت مایفر چیست ؟

کارت مایفر چیست ؟

کارت مایفر نسل جدیدی از کارت‌های هوشمند RFID محسوب می‌شود که امروزه در سازمانهای دولتی و خصوصی در سراسر جهان از آن استفاده می شود .

کارت مایفر چیست

 کارت مایفر نسل جدیدی از کارت‌های هوشمند RFID محسوب می‌شود که امروزه در سازمانهای دولتی و خصوصی در سراسر جهان از آن به عنوان پایه برای انواع سیستم‌های کارت هوشمند بدون تماس استفاده می‌کنند. همانطور که گفتیم MIFARE یعنی خواندن اطلاعات ذخیره شده روی آن که نیازی به تماس کارت با کارت خوان را ندارد و می‌توان با قرار دادن آن در فاصله نزدیک از دستگاه ریدر مایفر اطلاعات را بخواند. این نوع کارت‌ها زمانی به کار می‌روند که به برقراری ارتباط سریع و بدون دخالت دست نیاز باشد و مانند کارت‌های تماسی احتیاجی به تماس مستقیم با دستگاه کارتخوان نباشند. برای این منظور روی این کارت‌ها یک تراشه الکترونیکی تعبیه شده است که وظیفه آن نظارت بر دسترسی به حافظه کارت بوده و قادر به ذخیره سازی اطلاعات است. همچنین دور تا دور آن را آنتن‌هایی تشکیل داده‌اند که وظیفه برقراری ارتباط با دستگاه و انتقال اطلاعات را بر عهده دارند. این ترکیب همان Tag میباشد که باعث ارتباط کارت با کارت خوان و انتقال اطلاعات می‌شود. تراشه اطلاعات را از طریق آنتن منتشر می‌کند و حسگرهایی که در اطراف آن قرار دارد، این اطلاعات را دریافت می‌کنند.

فاصله معمول خواندن و نوشتن روی این تراشه ۵ سانتی متر است. مایفر به اندازه کافی کوچک و انعطاف پذیر است که در هر کجا میتواند قرار بگیرد، از کارت‌های پلاستیکی، مچ بند سیلیکونی و مچ بند فلزی گرفته تا درون گوشی‌های هوشمند. در حال حاضر به مواردی مانند سیستم حمل و نقل مانند مترو، اتوبوس، کارت‌های شناسایی کارمندان، کارت‌های کتابخانه‌‌، کارتهای دانشجویی، کارت‌های وفاداری، کارت‌های تلفن، گذرگاه‌های دسترسی به استادیوم و تلفن‌های هوشمند اشاره کرد.

نحوه عملکرد کارت‌های مایفر

با توجه به تمایل کاربران جهت انجام امور مختلف الکترونیکی خود با یک کارت هوشمند، کارت‌های مایفر می‌تواند بهترین پیشنهاد باشند. وقتی کارت مایفر جلوی قرائتگر مربوطه قرار داده می‌شود ، قرائت گر به پایگاه داده متصل شده، کارت را شناسایی کرده و بررسی می‌کنند که آیا مجوزهای لازم برای ورود به آن محیط را دارد یا خیر ؟

انتقال اطلاعات RF بین کارت مایفر و قرائت‌گر رمز گذاری شده است. تکنولوژی MIFARE ارتباط متقابلی  بین کارت هوشمند و قرائت‌گر برقرار می‌کند. با تولید شماره‌های تصادفی و با توجه به کلیدها، پیامی از طرف کارت به قرائت‌گر فرستاده می‌شود، سپس قرائت‌گر پیامی به کارت می‌فرستد؛ بدین ترتیب امکان خوانده شدن و شناسایی کارت انجام می‌گیرد. اگر یک کارت مایفر دزدیده شود هیچ جای نگرانی نیست؛ زیرا به‌راحتی می‌توان آن کارت را از کار انداخت و در لیست سیاه قرار داد.

کارت مایفر در جاهای مختلفی مانند دولت الکترونیک، سازمان‌ها، ادارات و شرکت‌های دولتی و خصوصی، مدارس و دانشگاه‌ها استفاده فراوانی دارد.

ویژگیهای کارت مایفر

 از ویژگی‌های کارت مایفر می‌توان به این اشاره کرد که هر کارت یک شماره سریال منحصر به فرد و یکتای خود را دارد. از این کارت‌ها می‌توان به صورت چند منظوره استفاده کرد. به‌عنوان مثال برای کارت شناسایی جهت کنترل تردد و کنترل دسترسی افراد، با استفاده از یک رمز عبور مخصوص برای هر بخش اشاره کرد که افراد با این رمز عبور حق استفاده منحصر به همان بخش را خواهند داشت.

کارت‌های مایفر در محیط‌های بیرونی و داخلی با مقاومت مناسب برای استفاده در محیط‌های نامساعد نیز ساخته می‌شود. همچنین به دلیل کدگذاری اطلاعات از امنیت بالایی برخوردارند و این امر موجب محفوظ ماندن اطلاعات ذخیره شده روی کارت و عدم امکان کپی کردن آن را فراهم می‌کنند.

هزینه‌های نگهداری قرائت‌گرها به دلیل بدون تماس بودن این کارت‌ها کاهش می‌یابد. این کارت‌ها امکان پرداخت به صورت نقدی را فراهم می‌کند.

محدودیت‌های استفاده از کارت مایفر

این کارت‌ها علاوه بر ویژگی، محدودیت‌هایی نیز دارند. به عنوان مثال می‌توان به هزینه بالای این کارت‌ها نسبت به کارت‌های مشابه اشاره کرد. این کارت‌ها محدودیت‌هایی برای کاربردهای کنترل دسترسی دارند، زیرا محدوده خوانده شدن کارت‌ها در مقایسه با سایر فناوری‌ها کوتاه‌تر می‌باشد. به دلیل زمان‌بر بودن خوانده شدن کار توسط قرائت‌گر، لازم است که برای کامل خوانده شدن اطلاعات تعداد فیلدهای ذخیره کردن مایفر محدود باشد.

انواع کارتهای مایفر

Mifare Classic: این نوع از کارتهای مایفر از یک پروتکل امنیتی اختصاصی NXP برای کنترل صحت و امور سری به کار می‌رود، استفاده می‌کنند. در حقیقت مایفر کلاسیک یک ابزار ذخیره سازی اطلاعات است که این حافظه به بخش‌ها و بلوک‌هایی با مکانیزم‌های ساده امنیتی برای کنترل دسترسی تقسیم بندی شده‌اند.این کارت‌ها از قدرت محاسبه پایینی بهره مند است ولی از قابلیت اطمینان و هزینه پایین برخوردار هستند که برای استفاده در  کیف‌های الکترونیکی، کنترل دسترسی، کارت‌های شناسایی و بلیت‌های باشگاه و امور حمل و مناسب است.

Mifare Ultralight: این نوع کارت‌ها فاقد قسمت امنیتی بوده و از قیمت پایینی برخوردار هستند، معمولاً برای بلیت‌های یکبار مصرف، مانند مواردی همچون جام های جهانی فوتبال مناسب است و  فقط یک بار برنامه‌ریزی می‌شوند و قابلیت نوشتن دوباره روی آن ها میسر نیست.

Mifare Ultralight C: برای استفاده‌های محدود مناسب هستند، در مواردی همچون حمل و نقل عمومی و سایر موارد بلیت‌فروشی مشابه، به کار می‌رود این نوع از کارت‌های مایفر از مزایای رمزگذاری موثر Triple DESو از وجود سه کلمه عبور بهره مند می‌باشد.

Mifare Ultralight C : برای استفاده‌های محدود مانند حمل و نقل عمومی مناسب است.

Mifare Desfire: این کارت‌ها به نسبت مایفرهای کلاسیک از قسمت‌های نرم افزاری و سخت افزاری بیشتری جهت ایجاد امنیت استفاده می‌کنند، که این کار عموما با هدف استفاده در ساختارها و فایل‌های ساده، برنامه‌ریزی شده‌اند و امکان تراکنش‌های سریع را میسر می‌کنند.

Mifare Desfire EV1: نسل جدیدی از کارت‌های مایفر هستند که در انواع حافظه‌ها و حداکثر 8K موجود می‌باشد.

Mifare Desfire EV2: این کارت‌ها شامل کاربرد های هوشمند MIsmartApp بوده و کاربردهای نامحدودی دارند

 Mifare Ultralight EV1: نسل جدید کارت‌های هوشمند بلیط زنی با کاربردهای محدود که راه حل خوبی برای انعطاف پذیری در طرح‌های بلیط زمینی با امنیت مناسب را ارائه می‌دهند. برای بلیت‌های استادیوم‌ها، نمایشگاه‌ها و پارک‌های تفریحی های حمل و نقل البته با کاربرد محدود به کار می‌رود.

 

 Mifare Plus: این نوع از کارت مایفر جایگزین مناسب برای کارت مایفر کلاسیک است، که سطح امنیتی زیرساخت‌های موجود را به آسانی بالا می‌برد. از این کار در حمل و نقل عمومی، مدیریت دسترسی مانند کارمندان و مدارس و کارهای عضویت استفاده می‌شود.

Mifare SAM AV2: این کارت‌ها بدون تماس نیستند و دارای ماژول‌های دسترسی امنیتی هستند که برای داشتن حافظه امن از کلیدها و توابع نهفته تشکیل شده تا ارتباط ایمنی برقرار سازند.

جمع بندی

در این مقاله سعی کردیم شما را با  کارت‌های مایفر آشنا نماییم و توضیح مختصری درباره انواع کارت ها به شما بدهیم. اگر تجربه ای در استفاده از این کارت‌ها را دارید در قسمت درج نظرات و دیدگاه ارزشمند خود را برای ما ارسال کنید.

 


نظرات بینندگان

هنوز نظری ثبت نگردیده است. شما اولین نفری باشید که نظر می دهید

ضمن تشکر از شما، نظر شما با موفقیت ثبت شد. بعد از تایید همکاران نظر شما قابل مشاهده خواهد بود.
ارسال پیام شما با مشکلی مواجه شده است، لطفا بعدا تلاش نمایید