شناسایی اشیاء با تکنولوژی RFID

شناسایی اشیاء با تکنولوژی RFID

تکنولوژی RFID شامل سه قسمت تگ RFID و آنتن RFID و هند هلد RFID است که در کنار یکدیگر امکان شناسایی اشیاء با اطمینان بالا را فراهم می‌کنند.

باید بپذیریم که تکنولوژی RFID  تکنولوژی RFIDیکی از محبوبترین شیوه‌ها برای تشخیص و هویت و پیگیری اموال است. امروزه به لطف پیشرفت چشمگیر در بررسی امواج رادیو فرکانسی، ابزارهای مختلفی بر مبنای استفاده از RFID ساخته شده که کیفیت کنترل تردد و کنترل اموال را بالا می‌برند.

 یکی از مهمترین کاربردهایتکنولوژی RFID تکنولوژی RFID استفاده از آن برای شناسایی اشیا و پیگیری آن‌هاست که در این مطلب به بررسی آن خواهیم پرداخت و تجهیزات مورد نیاز آن را معرفی خواهیم کرد.

تکنولوژی RFID  تکنولوژی RFID چگونه اشیاء را شناسایی می‌کند

تکنولوژی RFID تکنولوژی RFID بر مبنای استفاده از امواج رادیو فرکانسی بنا شده است. اگر به نام انگلیسی این تکنولوژی توجه کنیم (Radio Frequency identify)، متوجه می‌شویم که بر مبنای به‌کارگیری امواج رادیو فرکانسی و برقراری ارتباط به کمک آن پایه گذاری شده است. در این سیستم سه بخش مجزا و مهم وجود دارد:تکنولوژی RFID آنتن RFID، تکنولوژی RFID تگ RFID و تکنولوژی RFID هندهلد RFID.

نحوه شناسایی اشیاء بر مبنای استفاده از این تکنولوژی به این صورت است که امواج توسط دستگاه هندهلد به سمت تگ که بر روی کالا یا محصول مورد نظر چسبانده شده است ارسال می‌شود. آنتن در اینجا وظیفه گیرنده و فرستنده را برعهده دارد. امواج رادیو فرکانسی که توسط دستگاه ریدر یا دستگاه هندهلد به سمت تگ فرستاده می‌شود، پس از دریافت توسط آنتن و تغییر امواج آن، مجدداً به سمت دستگاه ریدر فرستاده می‌شود. اطلاعات و تغییر امواج رادیو فرکانسی با کمک دستگاه گیرنده بررسی شده و مشخص می‌شود که اطلاعات مورد نظر مربوط به چه کالایی است و چه مشخصاتی دارد.

RFID

تکنولوژی RFID  کاربردهای تکنولوژی RFID

با توجه به توضیحاتی که برای نحوه عملکرد تکنولوژی RFID تکنولوژی RFID داده شود، امکان استفاده از آن برای شناسایی موارد مختلفی وجود دارد. فقط به خاطر داشته باشید که تگ‌های RFID به مدلهای مختلف مانند تگ HF (فرکانس بالا)، تگ LF (فرکانس پایین)  و تگ UHF (فرکانس فوق العاده بالا) تقسیم بندی می‌شوند. با این تفاسیر از این تکنولوژی می‌توان برای موارد زیر استفاده کرد.

تکنولوژی RFID شناسایی کالا در خط تولید و ردیابی: در این حالت تگ RFID روی کالا در خط تولید چسبانده می‌شود و دستگاه ریدر در انتهای خط تولید نصب می‌شود. رد شدن هر کدام از این کالاها باعث ثبت اطلاعات آن در سیستم شده و می‌توان آمار خط تولید را از این طریق ثبت کرد.

تکنولوژی RFID شناسایی کالا و محصول در انبار: این یکی از بهترینتکنولوژی RFID کاربردهای RFID در شناسایی کالاست. انبارگردانی و کنترل دارایی انبار همیشه برای شرکت‌ها و تولید کننده‌ها سخت و هزینه‌بر است. این در حالی است که با استفاده از این تکنولوژی به راحتی می‌توان آمار موجودی انبار را گرفت و نیازی به شمردن تک تک کالاها در داخل انبار نیست.

تکنولوژی RFID شناسایی خودرو در گیت‌های ورودی و خروجی: این سیستم با چسباندن تگ RFID و قرار دادن دستگاه ریدر در قسمت ورودی یا خروجی پارکینگ یا هر ورودی دیگری اجرا می‌شود. تبادل اطلاعات بین برچسب و دستگاه ریدر امکان ثبت اطلاعات خودرو را فراهم می‌کند. امروزه از این سیستم برای پارکینگ هوشمند مجتمع‌های اداری استفاده می‌شود و کنترل تردد آنها بر همین مبنا صورت می‌گیرد.

تکنولوژی RFID شناسایی دام و طیور و شمارش آنها: اگر به دست محصولات تکنولوژی RFID  تگ پسیو UHF RFID تکنولوژی RFID توجه کرده باشید متوجه حضور تگ‌هایی مخصوص دام و طیور می‌شوید. این برچسب‌ها بر روی حیوانات مختلف نصب می‌شوند و به هنگام آمارگیری آنها یا هنگام ورود و خروج آنها به محل نگهداری می‌توان تعداد آنها را بررسی کرد. در این حالت نیاز به سیستم‌های قدیمی نیست و به صورت لحظه‌ای می‌توان آمار آنها را گرفت.

تکنولوژی RFID شناسایی طلا و جواهر: در این حالت از یک تگ منعطف تحت عنوان تگ طلا و جواهر استفاده می‌شود. بنابراین صاحب طلافروشی می‌تواند دستگاه ریدر را در خروجی فروشگاه خود نصب کرده و از این طریق آمار جواهرات موجود در فروشگاه را در اختیار داشته باشد. حتی این سیستم می‌تواند به نوعی یک سیستم ضد سرقت هم باشد.

تکنولوژی RFID شناسایی افراد: در این شیوه از یک تگ منعطف چسبانده شده بر روی یک کارت یا هر ابزار دیگر استفاده می‌شود و افراد می‌توانند آن را در معرض امواج دستگاه فرستنده قرار دهند. در این سیستم اطلاعات هویتی فرد استفاده کننده در حافظه دستگاه ذخیره شده و امکان تشخیص هویت آنها فراهم می‌شود.

تکنولوژی RFID شناسایی اموال و دارایی‌ها در سازمان‌ها و ادارات: ادارات و سازمان‌های بزرگ مانند وزارت خانه‌ها معمولاً اموال منقول و غیرمنقول زیادی دارند که به صورت سالانه آمار آنها را می‌گیرند. آمارگیری دستی و استفاده از نیروی انسانی احتمال خطا را بالا می‌برد. این در حالی است که تکنولوژی RFID به راحتی می‌تواند تمامی این موارد را کنترل کرده و کیفیت کار را بالا ببرد.

شناسایی اشیا

تکنولوژی RFID  به چه تجهیزاتی نیاز داریم؟

احتمالاً به عنوان دارنده یک کارخانه تولیدی یا به عنوان دارنده یک انبار تمایل داشته باشید که از تکنولوژی RFID برای حرفه خود استفاده کنید. اما استفاده از این سیستم نیازمند فراهم آوردن برخی امکانات اولیه است که به عنوان اصول و پایه این تکنولوژی شناخته می‌شود. مهم‌ترین بخش‌های یک سیستم RFID شامل سه بخش زیر هستند:

تکنولوژی RFID  آنتن RFID: این آنتن به عنوان یک بخش اضافی و به عنوان سیستم گیرنده و فرستنده بر روی تگ چسبانده می‌شود. وظیفه این آنتن دریافت امواج رادیو فرکانسی ارسال شده از طرف هندهلد و همچنین ارسال امواج منعکس شده از طرف تگ است. آنتن‌ها با توجه به نوع تگ استفاده شده در سیستم ممکن است از نوع فعال یا غیر فعال باشند. در بخش آنتن RFID  آنتن RFID  آنتن RFID می‌توانید انواع مختلف این دستگاه‌ها را ببینید و برای سفارش خرید آنها با فرزان کارت در تماس باشید.

تکنولوژی RFID  تگ RFID: تگ به عنوان بخش مقابل دستگاه فرستنده و دستگاه ریدر عمل می‌کند. این برچسب‌ها حاوی اطلاعاتی در مورد محصول یا کالای مورد نظر است که بر روی آن چسبانده شده است. زمانی که امواج رادیو فرکانسی از طرف دستگاه ریدر ارسال می‌شوند، این اطلاعات بر روی تگ باعث تغییر در امواج رادیو فرکانسی می‌شوند که از آن برای شناسایی و تأیید هویت کالای مورد نظر استفاده می‌شود.

تکنولوژی RFID  هندهلد RFID: هندهلد همان دستگاه ریدر یا دستگاه فرستنده است که وظیفه انتقال امواج رادیو فرکانسی به برچسب را برعهده دارد. این دستگاه در ابتدا به عنوان فرستنده عمل می‌کند و بعد از انعکاس امواج، وظیفه دریافت و تحلیل نتایج آن را بر عهده دارد. البته ممکن است که به صورت دستی یا به صورت ثابت و نصب شده بر روی دیوار یا ورودی یک ساختمان استفاده شود.

RFID

تکنولوژی RFID  قیمت و هزینه اجرای سیستم RFID

همانطور که دیدید تکنولوژی RFID تکنولوژی RFID شامل بخش‌های مختلفی است. این موضوع باعث می‌شود که هزینه اجرای این سیستم بسیار متغیر باشد و به فاکتورهای مختلف بستگی داشته باشد. قانون کلی در مورد قیمت RFID به این صورت است که هر چه مسافت تشخیص و کنترل دارایی بیشتر باشد، سیستم قوی‌تری نیاز هست و این باعث افزایش قیمت می‌شود. با این تفاسیر تگ UHF و آنتن UHF و ریدر UHF قیمت بالاتری دارند و هزینه اجرای آنها به عنوان یک سیستم بالاتر خواهد بود.

به هنگام خرید و پیاده سازی تکنولوژی RFID باید به خاطر داشته باشید که از یک تکنولوژی RFID تگ RFID مناسب به همراه دستگاه هندهلد و آنتن متناسب با آن استفاده کنید. از آنجایی که این موضوع تخصصی بوده و نیاز به مهارت بالایی دارد، از شماره‌های درج شده در بنر زیر استفاده کنید تا بتوانید با کارشناسان تکنولوژی RFID فرزان کارت آسیا در ارتباط باشید و از اطلاعات آنها استفاده کنید.

مشاوره و سفارشات

 


نظرات بینندگان

هنوز نظری ثبت نگردیده است. شما اولین نفری باشید که نظر می دهید

ضمن تشکر از شما، نظر شما با موفقیت ثبت شد. بعد از تایید همکاران نظر شما قابل مشاهده خواهد بود.
ارسال پیام شما با مشکلی مواجه شده است، لطفا بعدا تلاش نمایید