عوامل مؤثر بر قیمت دستگاه حضور و غیاب

عوامل مؤثر بر قیمت دستگاه حضور و غیاب

قیمت دستگاه حضور و غیاب تحت تاثیر عوامل مختلفی قرار دارد که در این مطلب سعی کرده ایم نقش هر کدام را به شکل واضح بر قیمت دستگاه حضور و غیاب نشان دهیم.

برخی اوقات، واقعاً احساس می‌کنم که حضور برخی از کارکنان در ادارات اهمیت چندانی ندارد و تنها با پرداخت قیمت دستگاه حضور و غیاب عملاً حضور آنها در این سازمانها بی فایده است؛ یا بهتر است در بخش‌های دیگری به کار گرفته شوند. اگرچه قصد قضاوت غیرمنصفانه یا یک طرفه در این زمینه را ندارم، اما یک کارمند یا هرکدام از نیروهای حراستی بابت انجام یک حضور و غیاب ساده، عملاً یک ردیف بودجه مشخصی را به خود اختصاص می‌دهد و تأثیر مهمی در هزینه‌های ماهیانه و سالانه یک شرکت دارد.

کنترل زمان و قیمت دستگاه حضور و غیاب

اما با پرداخت قیمت دستگاه حضور و غیاب وضعیت بودجه چه تغییری می‌کند؟ آیا شرکت‌ها می‌توانند برای مدت زمان طولانی بر روی این دستگاه‌ها حساب کنند. شاید جالب باشد بدانید که در بسیاری از کشورهای دنیا استفاده از نیروی انسانی برای کنترل تردد و کنترل دسترسی عملاً از بین رفته این وظیفه به دستگاه‌های پیشرفته‌ای مانند دستگاه حضور و غیاب واگذار شده است. برای اینکه به خرید این دستگاه‌ها تمایل بیشتری نشان دهید و آنها را از لحاظ بودجه نیز مورد بررسی قرار دهید، در این مطلب، چند عامل تأثیرگذار بر تعیین قیمت آنها را ذکر می‌کنم که شاید برای شما هم جالب باشد

*نرم افزار حضور و غیاب

اولین عامل تاثیرگذار بر قیمت  دستگاه حضور و غیاب  که در حقیقت به عنوان روح دستگاه نیز شناخته می‌شود، نرم افزار حضور و غیاب است که تمامی فرآیندهای دستگاه را تحت کنترل داشته و نحوه انجام آنها را بررسی می‌کند. یک نرم افزار باید بتواند بخش‌های مختلف سخت افزاری دستگاه را به هم مرتبط کرده و همه آنها را در یک مسیر مشخص قرار دهد.

نرم افزار و قیمت دستگاه حضور و غیاب

در حال حاضر انواع مختلفی از نرم افزارها و سیستم‌های حضور و غیاب عرضه می‌شوند، که قیمت‌های آنها متفاوت است. زمانی که بحث قیمت نرم افزار حضور و غیاب می‌شود، توانایی ثبت کاربران بیشتر، فراهم آوردن گرفتن خروجی، همخوانی با سیستم عامل‌های مختلف، امکان پشتیبانی با نرم افزارهای دیگر، همگام سازی با نرم افزارهایی مانند نرم افزار ارزشیابی کارکنان و قابلیت کاربرد سیستم‌های احراز هویت مختلف، اهمیت پیدا می‌کند. در حال حاضر نرم افزار حضور و غیاب در بازار با قیمتی بین ۳۰۰ تا ۵۰۰ دلار عرضه می‌شود.

*سخت افزار و دستگاه حضور و غیاب

اگرچه نرم افزار دستگاه نقشی حیاتی دارد، اما سخت افزار می‌تواند به راحتی قیمت دستگاه حضور و غیاب را تغییر دهد. معمولاً قیمت سخت افزارها و بخش‌هایی که در این دستگاه‌ها به کار می‌روند، در مجموع از قیمت نرم‌افزار دستگاه بالاتر می‌رود. از طرف دیگر، در مدل‌های پیشرفته این سیستم‌ها امکان استفاده همزمان از چند شیوه کنترل دسترسی و احراز هویت فراهم شده است که عملاً باعث افزایش قیمت دستگاه می‌شود.

سخت افزار و قیمت دستگاه حضور و غیاب

به عنوان مثال، در سیستم‌هایی که با یک شیوه احراز هویت مانند اسکن اثر انگشت عمل می‌کنند، نیازی به سایر شیوه‌ها مانند مشخصات بیومتریک یا استفاده از کارت تردد نیست. اما اگر یک شرکت برای محصولات خود از سیستم‌هایی مانند، اسکن مشخصات بیومتریک، اسکن کارت تردد، دوربین مداربسته، و سایر ویژگی‌های احراز هویت استفاده کند، قیمت این سخت افزارها در مجموع به قیمت دستگاه حضور و غیاب افزوده خواهد شد.

با توجه به مدل‌ها و برندهای مختلف برای هرکدام از این سخت افزارها، نمی‌توان به طور دقیق تغییر قیمت دستگاه را ذکر کرد. اما به طور کلی، هرچه تعداد این سخت افزارها در دستگاه بیشتر باشد، قیمت دستگاه حضور و غیاب نیز بیشتر خواهد بود.

*برند تولید کننده دستگاه

اگر نخواهم در این مطلب به یک برند خاص اشاره کنم و چندان جنبه تبلیغی مطلب را در نظر نگیرم، در حال حاضر چند برند معروف در ایران به تولید دستگاه و سیستم حضور و غیاب مشغول هستند که معروف‌ترین آنها دستگاه حضور و غیاب علم و صنعت، دستگاه حضور و غیاب جهان گستر و   دستگاه حضور و غیاب   دنیای پردازش هستند که در کنار برندهای خارجی دستگاه حضور و غیاب نیتجن، دستگاه حضور و غیاب ویردی (Virdi)و دستگاه حضور و غیاب سوپریما (Suprema)محصولات خود را عرضه می‌کنند.

برند تولید کننده و قیمت دستگاه حضور و غیاب

با توجه به اینکه بازار این دستگاه‌ها بسیار وسیع است، عملاً شناخت همه آنها غیر ممکن است و تنها می‌توانید چند برند معروف را شناسایی کرد. با این وجود، کسانی که از بازار این دستگاه‌ها و قیمت دستگاه حضور و غیاب اطلاع چندانی نداشته باشند، توانایی تحلیل بازار را نداشته و بیشتر جذب برندهای معروف می‌شود با توجه به بالا رفتن تقاضا برای محصولات این شرکت‌ها، ناخوداگاه قیمت آنها افزایش خواهد یافت و تمایل بازار نیز به آنها بیشتر خواهد شد.

*قابلیت‌های استفاده شده در دستگاه

از قابلیتهای دستگاه حضور و غیاب به عنوان یک فاکتور مهم در شناسایی آنها یاد می‌شود و هرچه قابلیت یک دستگاه بیشتر باشد، قیمت آن نیز بیشتر خواهد بود. قابلیت‌های این دستگاه‌ها در موارد مختلفی خلاصه می‌شود که توانایی آنها در ثبت زمان ورود و خروج کارکنان را نشان می‌دهد. برخی از این قابلیت‌ها که به شکل مستقیم قیمت دستگاه حضور و غیاب مؤثر هستند عبارتند از:

قابلیت اسکن همزمان چند ویژگی

امروزه دستگاه‌هایی ساخته شده‌اند که می‌توانند چند ویژگی یا چند خصوصیات کاربران و کارکنان را مورد بررسی قرار دهند و از آنها برای احراز هویت شخصی استفاده کنند. طبیعتاً یک دستگاه که بتواند ویژگی‌هایی مانند اثر انگشت، کارت تردد، مچ بندهای مغناطیسی، دوربین مداربسته، رمز ورود و مواردی از این قبیل را آنالیز کند، قیمت آن نیز بالاتر خواهد بود.

قابلیت اسکن همزمان چند ویژگی و قیمت دستگاه حضور و غیاب

قابلیت احراز هویت چند نفر

همه شرکت‌ها و سازمان‌ها از تعداد کارکنان یکسان استفاده نمی‌کنند و با توجه به حجم کار و فعالیت آنها، ممکن است تعداد کارکنان از چند نفر تا چند صد نفر تغییر کند. انتخاب یک دستگاه با ویژگی‌های مشترک برای این دو سازمان یک مشکل بزرگ و عملاً باعث هدر رفتن بودجه سازمان می‌شود. بنابراین به عنوان یک عامل تاثیرگذار بر قیمت دستگاه حضور و غیاب می‌توان به توانایی دستگاه در احراز هویت چند نفر اشاره کرد که انعطاف پذیری آن در شرایط مختلف را نشان می‌دهد.

قابلیت شناسایی همزمان چند نفر و قیمت دستگاه حضور و غیاب

قابلیت اتصال به نرم افزار ارزشیابی کارکنان

نرم افزار ارزشیابی کارکنان برای محاسبه حقوق و همچنین ساعات کاری آنها بسیار مهم است. محاسبه و ثبت زمان ورود و خروج کارکنان به صورت دستی باعث می‌شود که کار با نرم افزار ارزشیابی کارکنان نیز سخت‌تر شود و لازم است که یک نفر کلیه این اطلاعات را در این نرم افزار وارد کند. اما اگر دستگاه حضور و غیاب این امکان را به مدیران بدهد که اطلاعات به شکل مستقیم در مورد نرم افزار ارزشیابی کارکنان شوند، طبیعتاً قیمت دستگاه حضور و غیاب برای آنها نیز مقرون به صرفه خواهد بود.

قابلیت اتصال به نرم افزار ارزشیابی کارکنان و قیمت دستگاه حضور و غیاب

قابلیت گرفتن خروجی و محاسبه ساعات کاری

گرفتن خروجی برای سیستم‌های کنترل دسترسی و کنترل تردد حیاتی است هرچه این کار را با کیفیت بالاتری انجام دهند، توانایی آنها در برقراری امنیت و ثبت ورود و خروج بیشتر خواهد بود. یکی از امتیازاتی که برای این دستگاه‌ها محسوب می‌شود این است که نهادهای امنیتی و قضایی به نتایج آنها اعتماد دارند و به عنوان یک شاهد از استفاده می‌کنند. با این وجود هرچه قیمت   دستگاه حضور و غیاب  بالاتر رود و شانس گرفتن خروجی را به مدیران یک شرکت فراهم کند، به طور قطع مشکلی با افزایش قیمت‌ها نخواهند داشت.

قابلیت گرفتن خروجی و قیمت دستگاه حضور و غیاب

ظرفیت و حافظه داخلی

آخرین مورد از قابلیت‌های دستگاه که بر قیمت دستگاه حضور و غیاب مؤثر است، ظرفیت حافظه داخلی دستگاه است که توانایی ثبت حجم بیشتری از اطلاعات را داشته باشد. شرکت‌هایی که با چند هزار کارمند سر و کار دارند، روزانه با حجم وسیعی از اطلاعات مواجه هستند که لازم است برخی از آنها را برای مدت بیشتری ذخیره کنند. با این وجود داشتن ظرفیت و حافظه داخلی به عنوان یک امتیاز مهم برای سیستم حضور و غیاب محسوب می‌شود.

ظرفیت و حافظه داخلی و قیمت دستگاه حضور و غیاب

*گارانتی و خدمات پس از فروش

زمانی که به یک فروشگاه یا یک شرکت برای خرید دستگاه حضور و غیاب مراجعه می‌کنید، احتمالاً دستگاه‌هایی با قیمت‌های مختلف و با شرایط متفاوت از لحاظ گارانتی و خدمات پس از فروش به شما معرفی می‌کند. زمانی که یک دستگاه از گارانتی و خدمات پس از فروش بهره می‌برد، برای مدت زمان مشخصی از عملکرد دستگاه اطمینان خواهید داشت و حتی در صورت بروز مشکل، با کمترین هزینه می‌توانید آن را تعمیر کنید. اما برخی از شرکت‌ها در ازای کاهش قیمت دستگاه حضور و غیاب از دادن خدماتی مانند گارانتی سرباز زده و این مشکل شما در استفاده از آن‌ها را بیشتر می‌کند.

تمامی موارد فوق الذکر به صورت مستقیم و غیرمستقیم بر قیمت دستگاه حضور و غیاب مؤثر هستند و بهتر است در نمونه‌های ایرانی و خارجی به این موارد توجه داشته باشید. ما نیز در شرکت فرزان کارت آسیا در کنار شما خواهیم بود و توصیه‌های لازم را به شما ارائه خواهیم داد. برای خرید دستگاه حضور و غیاب نیتجن، دستگاه حضور و غیاب ویردی (Virdi) و دستگاه حضور و غیاب سوپریما (Suprema) با ما در تماس باشید.


مشاوره و سفارشات

 


نظرات بینندگان

هنوز نظری ثبت نگردیده است. شما اولین نفری باشید که نظر می دهید

ضمن تشکر از شما، نظر شما با موفقیت ثبت شد. بعد از تایید همکاران نظر شما قابل مشاهده خواهد بود.
ارسال پیام شما با مشکلی مواجه شده است، لطفا بعدا تلاش نمایید