انواع کارت مورد استفاده در چاپ کارت شناسایی

انواع کارت مورد استفاده در چاپ کارت شناسایی

در این مطلب انواع کارت مورد استفاده برای چاپ کارت شناسایی را معرفی کرده‌ایم و به ویژگی‌های بارز و جالب آن‌ها که بر روی چاپ کارت شناسایی مؤثر است اشاره کرده‌ایم.

زمانی که شما قصد چاپ کارت شناسایی را دارید، طبیعتاً باید هم با انواع کارت شناسایی، هم با انواع پرینتر چاپ کارت pvcو هم با نرم افزارهای طراحی کارت شناسایی آشنایی داشته باشید. این ابزارها در کنار یکدیگر یک وظیفه خاص را انجام می‌دهند و شما قرار است که کارت شناسایی با ویژگی‌های خاصی دریافت کنید. برخی به دنبال یک کارت شناسایی معمولی و صرفاً از جنس پی وی سی هستند. اما برخی به دنبال کارت‌های اسمارت یا همان کارت شناسایی هوشمند هستند و نیاز دارند که از کارت‌های پیشرفته‌تری استفاده کنند.

 این موضوع بهانه خوبی شد تا در این مطلب به معرفی انواعکارت pvcکارت pvc کارت pvcمورد استفاده در چاپ کارت شناسایی بپردازیم و در مورد دلیل استفاده هر کدام از آنها صحبت کنیم.

*کارت pvc ساده

این دسته از کارت‌ها شامل کارت‌های تولید شده از جنس پی وی سی یا همان ماده پلاستیکی معمولی هستند که هیچگونه ویژگی دیجیتالی یا رادیو فرکانسی در آنها استفاده نشده است. در حقیقت کارت pvc ساده عملکردی همانند کارت‌های مقوایی معمولی دارند و برای کاربردهای سطح پایین مانند چاپ کارت انجمن‌های دانش آموزی یا چاپ کارت کانون‌های دانش آموزی استفاده می‌شود. برای چاپ این کارت‌ها می‌توان از همهچاپگرهای کارت پی وی سیچاپگرهای کارت پی وی سی چاپگرهای کارت پی وی سیاستفاده کرد و نیازی به استفاده از ماژول‌های مختلف نیست.

 البته کارت pvc ساده در چاپ کارت شناسایی هم کاربرد دارد و می‌تواند یک نوع کارت شناسایی با کاربرد محدود برای ما ایجاد کند.
کارت pvc ساده

*کارت مایفر

کارت مایفر (Mifare) از جمله کارت‌های پیشرفته و محبوب در زمینه استفاده از کارت‌های شناسایی هوشمند محسوب می‌شوند که امکان درج اطلاعات و همچنین تغییر اطلاعات حافظه در آنها وجود دارد. در کارت‌های مایفر از یک تراشه‌های دیجیتالی استفاده شده است که وظیفه ذخیره سازی اطلاعات با حجم‌های مختلف را دارد. این کارت‌ها به دو دسته کارت مایفر 1k با قابلیت ذخیره سازی یک کیلو بایت اطلاعات و همچنین کارت مایفر 4k با قابلیت ذخیره سازی ۴ کیلو بایت اطلاعات تقسیم بندی می‌شوند.

در مورد کارتهای مایفر می‌توان به اطلاعات زیر اشاره کرد:

1.در بسیاری از منابع تحت عنوان کارت‌های 13/56MHz شناخته می‌شوند؛

2.از جمله کارت‌های محبوب در حوزه چاپ کارت شناسایی محسوب می‌شوند؛

3.دارای یک حافظه با ۱۶ سکتور که هر سکتور آن شامل ۴ پلاک ۱۶ بایتی می‌شود؛

4.امکان خواندن و نوشتن اطلاعات روی کارت‌ها وجود دارد؛

5.امکان چاپ آنها با کمک چاپگر فارگو ۵۰۰۰ و همچنین پرینتر هایتی cs۲۰۰ وجود دارد؛

6.امکان استفاده به صورت غیر تماسی و قرائت از فاصله ۵ سانتیمتر تا ۸ سانتیمتر را دارد.

با توجه به ویژگی‌هایی که برای کارت مایفر گفته شد امکان استفاده از این کارت‌ها برای چاپ کارت پرسنلی، چاپ کارت دانشجویی ، چاپ کارت تخفیف، چاپ کارت حمل و نقل عمومی و چاپ کارت شناسایی فراهم است. این کارت‌ها با توجه به قیمت مناسب و عملکرد فوق العاده خود به عنوان یک گزینه محبوب در بازار شناخته می‌شود.
کارت مایفر

*کارت دسفایر

کارت سفایر (DESFire) از جمله کارت‌های خانواده مایفر محسوب می‌شود که خود هم به دو گروه EV1 و EV2 تقسیم می‌شود. در این کارت‌ها از استاندارد رمزنگاری سطح پیشرفته استفاده شده است که تحت عنوان DES شناخته می‌شود. این کارتها از لحاظ امنیت و رمزنگاری در سطح فوق العاده ای هستند و در حال حاضر نمونه‌های ۴ کیلو بایت و ۸ کیلو بایت از آنها در بازار وجود دارد.

 نحوه تقسیم بندی حافظه و تقسیم اطلاعات بر روی بلوک‌های حافظه در کارت دسفایر نسبت به کارت‌های مایفر متفاوت بوده و کاربر می‌تواند با توجه به سلیقه خود اطلاعات را تغییر دهد. این کارت‌ها تقریباً کارایی همه کارتهای مایفر را از خود نشان می‌دهند و از طرف دیگر سطح امنیت آنها بسیار بالاتر است. به همین دلیل می‌توانیم آن را به عنوان یکی از گران‌ترین گزینه‌ها برای چاپ کارت شناسایی معرفی کنیم و معمولاً بیشتر در نهادهای امنیتی که حاضر به هزینه بالا هستند به کار گرفته می‌شوند.
کارت دسفایر

*کارت نوار مغناطیسی

کارت‌های نوار مغناطیسی همانطور که از اسم آنها پیداست دارای یک نوار مغناطیسی با قابلیت ذخیره سازی اطلاعات بر روی ذرات فرومغناطیسی هستند. این کارت‌ها بیشتر برای امور مالی و گزینه‌هایی مانند کارتهای بانکی کاربرد دارند و به دو مدل HiCo با دوام مغناطیسی بالا و LoCo با دوام مغناطیسی پایین تقسیم بندی می‌شوند. در این کارت‌ها:

1.کارت نوار مغناطیسی HiCo به عنوان کارت بانکی با طول عمر ۱۰ سال استفاده می‌شود؛

2.کارت نوار مغناطیسی LoCo عنوان کارت هدیه با طول عمر کمتر از ۱۰ سال استفاده می‌شود؛

3.امکان استفاده از آنها به عنوان کلید الکترونیکی برای قفل دیجیتال وجود دارد؛

4.به صورت کارت‌های تماسی برای دستگاه‌های کارت خوان و پوزهای الکتریکی قابل استفاده هستند؛

5.در سیستم‌های حمل و نقل عمومی برای پرداخت مالی و همچنین برای کارت‌های دانشجویی استفاده می‌شوند. 

عملکرد کارت‌های نوار مغناطیسی صرفاً به نوار تیره رنگ یا قهوه‌ای رنگ استفاده شده در پشت کارت بستگی دارد و در دو رنگ تیره و قهوه‌ای هستند. نوارهای قهوه‌ای برای کارت‌های LoCo استفاده می‌شوند و کاربرد آنها محدودتر است. از جمله کاربرد این کارها بیشتر به موارد مالی و کاربردهایی که نیاز به پرداخت مالی هست می‌توان اشاره کرد و در زمینه چاپ کارت شناسایی هم کاربرد دارند.
کارت نوارمغناطیسی

*کارت UHF

 کارت‌های UHF تحت عنوان کارت‌های رادیو فرکانسی با فرکانس فوق العاده بالا شناخته می‌شوند. این کارت‌ها برای ارتباط خود از امواج رادیو فرکانسی استفاده می‌کنند و در محدوده فرکانسی ۸۶۰ تا ۹۶۰ مگاهرتز به کار گرفته می‌شوند. کارت‌های UHF را می‌توان در دو گروه فعال یا اکتیو و غیر فعال یا پسیو قرار داد. این کارت‌ها:

1.دارای یک تراشه با قابلیت ذخیره سازی اطلاعات هستند؛

2.امکان برقراری ارتباط از فاصله یک متر تا ۲۰ متر را دارند؛

3.می‌توان از آنها به عنوان کارت تماسی یا غیر تماسی استفاده کرد؛

4.سطح امنیت بالایی دارند و دسترسی به اطلاعات آنها بسیار کم است؛

5.در حوزه‌های مختلف مانند حضور و غیاب، کنترل دسترسی، کنترل تردد پارکینگ‌ها و همچنین چاپ کارت شناسایی کاربرد دارند.

کارت‌های UHF با توجه به نوع فعال یا غیرفعال بودن آنها ممکن است نیاز به باتری داشته باشند. البته کارت‌هایی که برای چاپ کارت شناسایی استفاده می‌شوند اکثراً از نوع غیر فعال بوده و فاصله بین ۱ تا ۴ متر را پوشش می‌دهند که نیازی به استفاده از باتری در آنها نیست.

کارت uhf

*کارت RO

کارت‌های RO از جمله نسل اول کارت‌های RFIDکارت‌های RFID کارت‌های RFID محسوب می‌شوند که نام آنها از اصطلاح Read Only به معنی فقط قابل خواندن برگرفته شده است. این کارتها از جمله کارت‌های غیر تماسی در بازار محسوب می‌شوند که امکان درج اطلاعات یا تغییر حافظه آنها وجود ندارد. کارت‌های RO:

1.برای برقراری ارتباط نیازی به باتری ندارند؛

2.از امواج رادیویی و به کمک آنتن RFID با دستگاه کارت خوان ارتباط برقرار می‌کنند؛

3.دارای تراشه هستند و پاسخ دستگاه با این تراشه‌ها داده می‌شود؛

4.حافظه کم، امنیت پایین و عدم امکان پسورد گذاری از نقاط ضعف این کارت محسوب می‌شود؛

5.محبوبیت بیشتری نسبت به سایر کارتهای RW دارند.

البته باید قبول کنیم که کارت‌های RO با توجه به تولید نسل جدید کارت‌های هوشمند کاربرد چندانی ندارند و امروزه توصیه می‌شود که کاربران از کارت‌هایی با فرکانس HF استفاده کنند. در این کارت‌ها از یک حافظه به طول 10 رقم HEX استفاده شده است که اطلاعات به صورت تصادفی و غیر قابل تغییر توسط شرکت سازنده بر روی آنها قرار گرفته است.

 از کارت‌های RO به صورت غیر تماسی و برای فاصله بین ۵ تا ۸ سانتیمتر استفاده می‌شود و در حوزه‌های مختلفی مانند کنترل دسترسی، کنترل تردد، کارت شهروندی، کارت وفاداری، حضور و غیاب، و همچنین چاپ کارت شناسایی کاربرد دارد.

کارت Ro

*کارت RW

این کارت‌ها تحت عنوان کارت ۱۲۵ کیلو هرتز هم در بازار شناخته می‌شوند. نام این کارتها از واژه انگلیسی (Read and Write) بر گرفته شده و امکان نوشتن و همچنین تغییر حافظه کارت‌ها وجود دارد. تراشه استفاده شده در این کارت‌ها به ما اجازه می‌دهد که اطلاعات آن را از راه دور توسط دستگاه کارت خوان اسکن کنیم و به همین دلیل فاصله قرائت آن بین ۵ تا ۸ سانتیمتر است. این کارت‌ها:

*به عنوان یک کارت pvc غیر تماسی قابل استفاده هستند

*برای برقراری ارتباط نیازی به باتری ندارند

*ارتباط آنها به کمک امواج رادیو فرکانسی با دستگاه کارتخوان برقرار می‌شود

*دارای تراشه هستند

*به عنوان یک مدل خاص از کارت‌های RFID شناخته می‌شوند.

کارت RW حافظه پایینی دارد، امکان رمز گذاری بر روی کارت وجود ندارد و همچنین امکان کپی برداری از اطلاعات کارت‌های RO به روی این کارت‌ها فراهم نیست. به همین دلیل محبوبیت آن‌ها نسبت به کارت‌های RO کمتر است. سیستم حافظه و ذخیره اطلاعات در این کارت‌ها دارای طولی معادل با ۱۰ رقم به صورت HEX است که شما به کمک ماژول انکودر در پرینتر چاپ کارت پی وی سی می‌توانید اطلاعات داخل کارت را تغییر داده و به شکل‌های مختلف درج کرد.

با توجه به موارد گفته شده برای این کارت‌ها، کاربرد گسترده‌ای در چاپ کارت شناسایی ، چاپ کارت حضور و غیاب، چاپ کارت پارکینگ، چاپ کارت کنترل تردد و کنترل دسترسی، چاپ کارت وفاداری، چاپ کارت حمل و نقل عمومی و همچنین خرید بلیط ورزشگاه دارد.
کارت RW

*کارت‌های ترکیبی

کارت‌های ترکیبی شامل طیف وسیعی از کارتها با خصوصیات ترکیبی می‌شوند. در حقیقت کارشناسان حوزه فناوری برای پوشش دادن نقاط ضعف کارت‌های مختلف تصمیم گرفتند که چند ویژگی را به صورت همزمان در یک کارت به کار ببرند. در حال حاضر می‌توان به مدل‌های مختلفی از این کارت‌ها اشاره کرد که موارد زیر را شامل می‌شوند:

کارت ترکیبی Mifare 1k مایفر + HiCo

کارت ترکیبی Mifare 1k مایفر + LoCo

کارت ترکیبی Mifare 1k مایفر + RO 

کارت ترکیبی Mifare 1k مایفر + RW

کارت هیبرید Mifare 1K + UHF 

کارت هیبرید R/O + HiCo 

کارت ترکیبی LoCo + RO 

کارت هیبرید UHF+HICO 

کارت پنج کاره -R/O+MF1KB+UHF+SM1K+HICO
کارت ترکیبی

در حقیقت کارت‌های ترکیبی ویژگی مشترک هر دو نوع خاصیت را از خود نشان می‌دهد. به عنوان مثال در کارت ترکیبی RO + LoCo می‌توانیم به این نکته اشاره کنیم که  کارت به صورت فقط قابل خواندن است و در آن یک نوار مغناطیسی از نوع LoCo استفاده شده است.

ترکیب کردن ویژگی‌های مختلف در کارت‌ها این امکان را به ما می‌دهد تا تنوع بیشتری به کاربرد آنها بدهیم و حتی امکان تبدیل کردن کارت شناسایی به کارت تخفیفکارت شناسایی به کارت تخفیف کارت شناسایی به کارت تخفیفیا کارت پرسنلی به کارت تخفیف را داشته باشیم. به همین دلیل به عنوان گزینه‌های محبوب در چاپ کارت شناسایی محسوب می‌شوند اما قیمت بالایی دارند.

 با توجه به وضعیت بازار، در این مطلب تلاش کردیم که انواع کارتهای مورد استفاده برای چاپ کارت شناسایی را معرفی کنیم. هر کدام از این کارت‌ها می‌توانند نقش‌های مختلفی را بپذیرند و در کنار آن با انواع پرینتر چاپ کارت پی وی سیپرینتر چاپ کارت پی وی سی  پرینتر چاپ کارت پی وی سیهم همخوانی داشته باشند. حالا اگر شما به دنبال اطلاعات تکمیلی در این زمینه هستید از شماره‌های درج شده در بنر زیر استفاده کنید و مستقیماً با ما در تماس باشید.

مشاوره و سفارشات

 


نظرات بینندگان

هنوز نظری ثبت نگردیده است. شما اولین نفری باشید که نظر می دهید

ضمن تشکر از شما، نظر شما با موفقیت ثبت شد. بعد از تایید همکاران نظر شما قابل مشاهده خواهد بود.
ارسال پیام شما با مشکلی مواجه شده است، لطفا بعدا تلاش نمایید