کارتخوان (ریدر) چیست و چگونه تگ RFID را شناسایی می کند؟

کارتخوان (ریدر) چیست و چگونه تگ RFID را شناسایی می کند؟

RFID تکنولوژی ذخیره سازی داده است که می تواند برای شناسایی الکترونیکی، ردیابی و ذخیره اطلاعات در زمینه های مختلف به کار رود.

همان طور که گفته شد، RFIDتکنولوژی ذخیره سازی داده است که می تواند برای شناسایی الکترونیکی، ردیابی و ذخیره اطلاعات در زمینه های مختلف به کار رود. تکنولوژی PFIDشامل سه جزء اصلی   تگ های RFID کارتخوان (ریدر) RFIDو سیستم جمع آوری و مدیریت داده ها می باشد. وظیفه کارتخوان (ریدر) RFIDکه یکی از اجزای اصلی سیستم های RFID می باشد، شناسایی و خواندن تگ های RFID می باشد.

خواننده های RFIDسیستم های پرس و جو کننده ای هستند که سیگنال ها را به تگ می فرستند و پاسخ را دریافت می کنند. این پاسخ می تواند در خواننده ذخیره شود تا بعداً به سیستم جمع آوری داده منتقل شود یا در همان زمان به سیستم جمع آوری اطلاعات فرستاده شود.

در واقع کارتخوان نوعی وسیله الکترونیکی می باشد که حضور تگ ها را در محیط تشخیص می دهد و اطلاعات ذخیره شده در آن ها را بازیابی می کند. ابزار شناسایی در این وسایل، بی سیم است و از آنجا که فاصله بین تگ و کارتخوان نسبتا کوتاه است، خط دید بین خواننده ها و برچسب ها لازم نیست.

کارتخوان چگونه عمل می کند؟

خواننده شامل یک ماژول RF می باشد که به عنوان یک فرستنده و گیرنده سیگنال های فرکانس رادیویی عمل می کند. فرستنده شامل یک نوسان ساز برای ایجاد فرکانس حامل می باشد؛ هم چنین شامل یک مدولاتور برای شناسایی دستورات داده ها بر روی سیگنال حامل و یک تقویت کننده برای افزایش سیگنال به منظور تحریک تگ می باشد.

در مقابل گیرنده شامل یک دمدولاتور برای استخراج اطلاعات بازیابی شده و همچنین شامل یک تقویت کننده برای تقویت سیگنال برای پردازش های لازم می باشد. واحد کنترل نیز از یک ریزپردازنده تشکیل شده است که با به کار گیری یک سیستم عامل و حافظه، فیلتر کردن و ذخیره داده ها را انجام می دهد. پس از طی این مراحل، داده آماده به شبکه ارسال می شود.

1.در واقع خواننده های RFIDدر فرکانس های متفاوتی کار می کنند و عملیات متعددی را اجرا می کنند: فعال کردن تگ ها توسط سیگنال پرس وجو ، تأمین برق برای تگ های پسیو (غیر فعال) ، انکد کردن سیگنال داده ارسالی به تگ و سرانجام دیکد کردن داده دریافت شده از تگ . خروجی برق و فرکانس رادیویی, بردی که تگ می تواند خوانده شود را مشخص می سازد.

 انواع کارتخوان

کارتخوان RFID   بسته به نوع جمع آوری داده ها، در 3 دسته عمده در دسترس هستند:

1.مدل ثابت(Fixed Type)

کارتخوان RFID

کارتخوان های ثابت به منظور ایجاد درگاه برای خواندن خودکار اطلاعات مورد استفاده می باشد. در مدل ثابت به طور معمول 2 تا 4 آنتن متصل به کارتخوان برای خواندن برچسب ها وجود خواهد داشت که  با عبور تگ های RFID اطلاعات خوانده می شود.

 این نوع از کارتخوان اغلب برای خواندن تگ هایی به کار می رود که وارد یک فضا می شوند، از درب انبار عبور می کنند و یا در یک خط مانند نوار نقاله حرک می کنند. کارتخوان نیز خودش به یک کامپیوتر میزبان و یا شبکه متصل می شود تا تمام داده های برچسب ها را منتقل کند.

از آن جا که این کارتخوان ها اغلب در برنامه های کاربردی خودکار استفاده می شوند تا کاربردهای صنعتی را پشتیبانی کنند، به طور معمول دارای یک سری اتصالات اضافی برای حمایت از سنسورهای خارجی برای اطلاع کاربران از تکمیل خواندن نیز می باشند.

2.مدل سیار (Mobile Type)

 دیتا کالکتور UHF با بارکد خوان

کارتخوان RFIDسیار برای مواردی که در آن نصب یک خواننده ثابت مشکل باشد، به کار می رود. نصب و استقرار آن ها روی وسایل نقلیه در حال حرکت نیز ممکن می باشد زیرا وجود باتری و آنتن درون آن، اجازه می دهد تا ارتباط بی سیم برقرار شود.

در واقع کارتخوان RFIDسیار مانند یک کامپیوتر استاندارد سیار به همراه یکآنتن RFIDو ریدر می باشد. این نوع از کارتخوان، ابزار مناسبی برای1. ردیابی دارایی ها و یا موجودی شمارش می باشند. اطلاعات دریافتی را می توان به صورت محلی در نرم افزار در حال اجرا بر روی دستگاه مورد استفاده ذخیره کرد و یا از طریق یک شبکه بی سیم به یک سیستم بزرگتر ارسال نمود. بسیاری از تاسیسات RFIDاز هر دو نوع کارتخوان ثابت و سیار استفاده می کنند.

مدل دستی (Handheld Type)

rfid

کارتخوان های RFID دستی سبک، جمع و جور، محکم و مقاوم ساخته شده اند. با اتصال یک کابل به کارتخوان، می توانید از اتصال به برق و ارتباط مداوم به شبکه اطمینان داشته باشید. از آن جا که متحرک بودن دستگاه معمولا مهم است، بیشتر این دستگاه ها دارای قابلیت های بی سیم با آنتن یکپارچه و یک باتری قابل شارژ می باشند. حتی ممکن است با ترکیب  یک اسکنر بارکد یک دستگاه جامع و راحت  ایجاد گردد.

به علاوه انواع دیگری از کارتخوان ها نظیر مدل كارت، بلوتوث، لیزر، حرارتی و ... نیز ارائه شده اند که با توجه به کاربردهای مختلف می توانند مورد استفاده قرار گیرند.

از آن جا که ریدر RFIDدستگاهی است که با استفاده از امواج رادیویی _ که در فرکانس خاصی کار می کنند _ انتقال داده بین خودش و یک تگ RFIDرا به صورت بی سیم و به منظور شناسایی، طبقه بندی و ردیابی میسر می سازد، با ترکیب مناسب و صحیح نرم افزار RFIDو خواننده RFIDمی تواند شناسایی اشیا را سریع تر و دقیق تر انجام داد که در نهایت باعث کاهش کلی در هزینه می گردد.

ریدر RFIDدر مارک های مختلفی از جمله Alien، Impinj، موتورولا، Intermec، TSLو زبرا موجود می باشد. قابلیت کارتخوان RFIDبه عنوان یک افزودنی در قالب یک کارت در دسترس می باشد که می تواند به رایانه های جیبی کوچک، رایانه های شخصی و یا حتی تلفن های همراه متصل گردد. این تکنولوژی می تواند شما را برای خواندن دقیق و قابل اعتماد اطلاعات از تگ های RFID برای هر محیطی کمک کند.

کارتخوان های استاندارد و با کیفیت، قابلیت اجرا بر روی پلتفرم های تکنولوژی مختلف را دارند و  همچنین قابلیت برنامه ریزی برای خواندن انواع مختلف تگ و پردازش و مدیریت داده در آن ها وجود دارد. این راه حل ها در مواجه شدن با مسایل ناسازگاری به کاربران کمک می کند.

برای دریافت اطلاعات بیشتر از طریق بنر زیر با ما در تماس باشید.
مشاوره و سفارشات

 


نظرات بینندگان

هنوز نظری ثبت نگردیده است. شما اولین نفری باشید که نظر می دهید

ضمن تشکر از شما، نظر شما با موفقیت ثبت شد. بعد از تایید همکاران نظر شما قابل مشاهده خواهد بود.
ارسال پیام شما با مشکلی مواجه شده است، لطفا بعدا تلاش نمایید